Topnyhed:Kæmpe fyringsrunde i Region Hovedstadens it-organisation

Artikel top billede

Ny overvågningslov skal behandles i Folketinget i dag - men kan skade dansk erhvervsliv, frygter kritikker: “Det er et meget invasivt indgreb i en virksomheds privatliv”

Det kommer til at koste it-sikkerhedsvirksomhederne dyrt, når Center for Cybersikkerhed i fremtiden kan tilbyde gratis overvågning af udvalgte virksomheders netværk. Forsvarsministeriet afviser kritikken: “Centerets netsikkerhedstjeneste vil aldrig kunne være et alternativ til private løsninger.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor regeringens kommende cyberlov kan være konkurrenceforvridende
  • Læs hvorfor Forsvarsministeriet mener, at det ikke er tilfældet
655
3:30 min
I dag onsdag skal Folketinget førstebehandle den kommende lov for Center for Cybersikkerhed, der skal give centeret mulighed for at overvåge kritisk infrastruktur.

Men den er konkurrenceforvridende for danske it-sikkerhedsvirksomheder, lyder kritikken fra blandt andre Peter Kruse, der er stifter af it-sikkerhedsselskabet CSIS, og tidligere har rådgivet på Interpol og Europol om it-sikkerhed.

“Det er et meget invasivt indgreb i en virksomheds privatliv. Selv om det går fra

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor har NNIT tabt en kvart milliard kroner i 2022: Her er CFO Carsten Ringius' forklaring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil høvle 17 procent af Datatilsynets budgetter over de kommende tre år: Står til at miste millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Overraskende mange danske it-kandidater går ledige, selv om virksomhederne skriger efter it-arbejdskraft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Opsplitning af NNIT kommer til at koste 200 millioner kroner: NNIT får fuld fokus på international ekspansion

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Voldsom stigning i it-udgifter tvinger Region H til ny strategi med Sundhedsplatformen: Her er planen efter fyringer