Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag

Den store server-rammeaftale 50.03 til 700 millioner kroner udskydes igen - denne gang på grund af en klagesag.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor det store rammeudbud er blevet udskudt igen
  • Se hvornår rammeaftalen til 700 millioner kroner nu træder i kraft.
  • Se hvad rammeudbuddet indeholder.
491
2:30 min
Den store offentlige rammeaftale 50.03 om levering af storage- og serverløsninger til det offentlige til 700 millioner kroner bliver to en halv måned forsinket.

Computerworld kunne i begyndelsen af februar fortælle, at de fire selskaber Atea, KMD, Proact og Datacon Enterprise Solution havde vundet rammeaftalen, der strækker sig over to år med mulighed for forlængelse i yderligere to gange et år.

Det kan du læse mere om her: Fire danske leverandører vinder kæmpe server- og storage-aftale med det offentlige til 700 millioner kroner.

Det var

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S