Offentligt kæmpe-udbud udskydes yderligere på grund af klagesag

Den store server-rammeaftale 50.03 til 700 millioner kroner udskydes igen - denne gang på grund af en klagesag.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor det store rammeudbud er blevet udskudt igen
  • Se hvornår rammeaftalen til 700 millioner kroner nu træder i kraft.
  • Se hvad rammeudbuddet indeholder.
491
2:30 min
Den store offentlige rammeaftale 50.03 om levering af storage- og serverløsninger til det offentlige til 700 millioner kroner bliver to en halv måned forsinket.

Computerworld kunne i begyndelsen af februar fortælle, at de fire selskaber Atea, KMD, Proact og Datacon Enterprise Solution havde vundet rammeaftalen, der strækker sig over to år med mulighed for forlængelse i yderligere to gange et år.

Det kan du læse mere om her: Fire danske leverandører vinder kæmpe server- og storage-aftale med det offentlige til 700 millioner kroner.

Det var

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS