Ejerskifte af KMD kan føre til nedlukning af KMD’s store erstatningssager

Det kan føre til nedlukning af striben af KMD’s erstatningssager, at selskabet er blevet solgt til japanske NEC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ejerskiftet af KMD kan føre til nedlukning af den række af erstatningssager og retsopgør, som KMD for tiden er blandet ind i, vurderer professor i informatik og datalogi, Jan Pries-Heje, ifølge ITWatch.

“Det er klart, at når NEC nu har købt og betalt for en virksomhed som KMD, så er de jo interesseret i, at den fortsat kan tjene penge. Så de har en interesse i, at de her sager kommer af vejen,” siger han.

Det sker efter, at Computerworld i december kunne afsløre, at japanske NEC var på trapperne til at købe KMD.

Det kan du læse mere om her: Brancherygterne svirrer: KMD kan være meget tæt på at blive solgt - handel kan blive afsluttet inden for få dage.

Få dage senere løftede KMD så sløret for sin nye ejer i en handel til otte milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Japanske NEC køber KMD for otte milliarder kroner

NEC arver erstatningssager med krav på mere end halvanden milliarder kroner.

A-kassen har stævnet KMD med krav om tilbagebetaling på 85 millioner kroner, mens ATP forlanger 881 millioner kroner og Skat forlanger 692 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Efter nyt krav: KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

Ny KMD-ejer arver erstatningskrav på mere end 1,5 milliarder kroner - men kæmpekravene kan vendes til noget positivt

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College