Ejerskifte af KMD kan føre til nedlukning af KMD’s store erstatningssager

Det kan føre til nedlukning af striben af KMD’s erstatningssager, at selskabet er blevet solgt til japanske NEC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ejerskiftet af KMD kan føre til nedlukning af den række af erstatningssager og retsopgør, som KMD for tiden er blandet ind i, vurderer professor i informatik og datalogi, Jan Pries-Heje, ifølge ITWatch.

“Det er klart, at når NEC nu har købt og betalt for en virksomhed som KMD, så er de jo interesseret i, at den fortsat kan tjene penge. Så de har en interesse i, at de her sager kommer af vejen,” siger han.

Det sker efter, at Computerworld i december kunne afsløre, at japanske NEC var på trapperne til at købe KMD.

Det kan du læse mere om her: Brancherygterne svirrer: KMD kan være meget tæt på at blive solgt - handel kan blive afsluttet inden for få dage.

Få dage senere løftede KMD så sløret for sin nye ejer i en handel til otte milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Japanske NEC køber KMD for otte milliarder kroner

NEC arver erstatningssager med krav på mere end halvanden milliarder kroner.

A-kassen har stævnet KMD med krav om tilbagebetaling på 85 millioner kroner, mens ATP forlanger 881 millioner kroner og Skat forlanger 692 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Efter nyt krav: KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

Ny KMD-ejer arver erstatningskrav på mere end 1,5 milliarder kroner - men kæmpekravene kan vendes til noget positivt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S