Ejerskifte af KMD kan føre til nedlukning af KMD’s store erstatningssager

Det kan føre til nedlukning af striben af KMD’s erstatningssager, at selskabet er blevet solgt til japanske NEC.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ejerskiftet af KMD kan føre til nedlukning af den række af erstatningssager og retsopgør, som KMD for tiden er blandet ind i, vurderer professor i informatik og datalogi, Jan Pries-Heje, ifølge ITWatch.

“Det er klart, at når NEC nu har købt og betalt for en virksomhed som KMD, så er de jo interesseret i, at den fortsat kan tjene penge. Så de har en interesse i, at de her sager kommer af vejen,” siger han.

Det sker efter, at Computerworld i december kunne afsløre, at japanske NEC var på trapperne til at købe KMD.

Det kan du læse mere om her: Brancherygterne svirrer: KMD kan være meget tæt på at blive solgt - handel kan blive afsluttet inden for få dage.

Få dage senere løftede KMD så sløret for sin nye ejer i en handel til otte milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Japanske NEC køber KMD for otte milliarder kroner

NEC arver erstatningssager med krav på mere end halvanden milliarder kroner.

A-kassen har stævnet KMD med krav om tilbagebetaling på 85 millioner kroner, mens ATP forlanger 881 millioner kroner og Skat forlanger 692 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Efter nyt krav: KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

Ny KMD-ejer arver erstatningskrav på mere end 1,5 milliarder kroner - men kæmpekravene kan vendes til noget positivt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S