Erstatningssag på vej mod Gladsaxe Kommune efter datalæk

Selskabet Flyforsinkelse.dk forbereder erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune efter at fortrolige oplysninger om 20.000 borgere blev lækket tilbage i december.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske selskab Flyforsinkelse.dk, der arbejder for at skaffe passagerer kompensation for aflyste eller forsinkede flyrejser, forbereder nu et erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune.

Det sker efter, at kommunen i december 2018 fik stjålet fire bærbare computere, hvor den ene af computere indeholdte en ukrypteret fil med personfølsomme oplysninger om 20.000 borgere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Flyforsinkelse.dk har stiftet en Facebook-gruppe, hvor de opfordrer folk til at henvende sig, hvis de er blandt de personer, hvis data er blevet lækket. Desuden har de stiftet et nyt selskab ved navn Persondatalæk ApS.

”Der er meget stor interesse. Lad mig sige det sådan. Nu har jeg talt med mange, og folk er generelt meget forargede over den måde, kommunen har forvaltet deres persondata på. Det synes jeg egentlig også, de har god grund til at være,” siger Johan Fugmann, direktør i Flyforsinkelse.dk, til Finans.

På en af de fire stjålne computere befandt der sig et regneark, der blandt andet indeholdt personnumre, navne og adresser samt information om de ydelser, som borgerne modtog.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo