Erstatningssag på vej mod Gladsaxe Kommune efter datalæk

Selskabet Flyforsinkelse.dk forbereder erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune efter at fortrolige oplysninger om 20.000 borgere blev lækket tilbage i december.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske selskab Flyforsinkelse.dk, der arbejder for at skaffe passagerer kompensation for aflyste eller forsinkede flyrejser, forbereder nu et erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune.

Det sker efter, at kommunen i december 2018 fik stjålet fire bærbare computere, hvor den ene af computere indeholdte en ukrypteret fil med personfølsomme oplysninger om 20.000 borgere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Flyforsinkelse.dk har stiftet en Facebook-gruppe, hvor de opfordrer folk til at henvende sig, hvis de er blandt de personer, hvis data er blevet lækket. Desuden har de stiftet et nyt selskab ved navn Persondatalæk ApS.

”Der er meget stor interesse. Lad mig sige det sådan. Nu har jeg talt med mange, og folk er generelt meget forargede over den måde, kommunen har forvaltet deres persondata på. Det synes jeg egentlig også, de har god grund til at være,” siger Johan Fugmann, direktør i Flyforsinkelse.dk, til Finans.

På en af de fire stjålne computere befandt der sig et regneark, der blandt andet indeholdt personnumre, navne og adresser samt information om de ydelser, som borgerne modtog.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S