Erstatningssag på vej mod Gladsaxe Kommune efter datalæk

Selskabet Flyforsinkelse.dk forbereder erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune efter at fortrolige oplysninger om 20.000 borgere blev lækket tilbage i december.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske selskab Flyforsinkelse.dk, der arbejder for at skaffe passagerer kompensation for aflyste eller forsinkede flyrejser, forbereder nu et erstatningskrav mod Gladsaxe Kommune.

Det sker efter, at kommunen i december 2018 fik stjålet fire bærbare computere, hvor den ene af computere indeholdte en ukrypteret fil med personfølsomme oplysninger om 20.000 borgere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Flyforsinkelse.dk har stiftet en Facebook-gruppe, hvor de opfordrer folk til at henvende sig, hvis de er blandt de personer, hvis data er blevet lækket. Desuden har de stiftet et nyt selskab ved navn Persondatalæk ApS.

”Der er meget stor interesse. Lad mig sige det sådan. Nu har jeg talt med mange, og folk er generelt meget forargede over den måde, kommunen har forvaltet deres persondata på. Det synes jeg egentlig også, de har god grund til at være,” siger Johan Fugmann, direktør i Flyforsinkelse.dk, til Finans.

På en af de fire stjålne computere befandt der sig et regneark, der blandt andet indeholdt personnumre, navne og adresser samt information om de ydelser, som borgerne modtog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job