Toke Kruses regnskabsselskab Billy giver regnskabspraksis skylden for misvisende resultater: "Det gik godt i 2017, men regnskabsteknisk så det ikke sådan ud"

Regnskabsprogrammet Billy har aflagt et regnskab, der viser, at den negative bundlinje og egenkapitalen fra 2017 er skiftet ud med sorte tal. Det skyldes tilbagebetalingen af et lån. Toke Kruse afviser, at selskabet har været økonomisk presset på noget tidspunkt. Han giver i stedet gældende regnskabspraksis skylden for ikke at tegne "et retvisende billede." "Revisorer er et sjovt folkefærd," lyder det.

Artikel top billede

Toke Kruse, stifter af regnskabsprogrammet Billy.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Billys seneste regnskab
  • Få Toke Kruses forklaring på, hvorfor gældende regnskabspraksis ikke giver et retvisende billed
  • Find ud af hvordan tilbagebetalingen af et lån har sikret Billy sorte tal på bundlinjen
  • Se hvilken 'væsentlig fejl' revisoren har rettet i Billys regnskab for 2017
  • Se Billys direktør forklare fejlen
1.210
6:15 min
Tilbagebetalingen af et lån på 2,3 millioner kroner fra regnskabsprogrammet Billys amerikanske søsterselskab sikrer Toke Kruses selskab et millionoverskud samt en positiv egenkapital.

Lånet kom tilbage i forbindelse med salget af Billys amerikanske søsterselskab.

Tilbagebetalingen af lånet er dermed den direkte forklaring på, at Billy har vendt resultaterne fra 2017, der både viste et underskud og en negativ egenkapital på to millioner kroner til et overskud på 2,5 millioner kroner i 2018.

Toke Kruse afviser over for Computerworld, at Billy på noget tidspunkt har været udfordret trods den negative egenkapital og bundlinje i 2017, der nu er blevet reddet af tilbagebetalingen af lånet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job