Toke Kruses regnskabsselskab Billy giver regnskabspraksis skylden for misvisende resultater: "Det gik godt i 2017, men regnskabsteknisk så det ikke sådan ud"

Regnskabsprogrammet Billy har aflagt et regnskab, der viser, at den negative bundlinje og egenkapitalen fra 2017 er skiftet ud med sorte tal. Det skyldes tilbagebetalingen af et lån. Toke Kruse afviser, at selskabet har været økonomisk presset på noget tidspunkt. Han giver i stedet gældende regnskabspraksis skylden for ikke at tegne "et retvisende billede." "Revisorer er et sjovt folkefærd," lyder det.

Artikel top billede

Toke Kruse, stifter af regnskabsprogrammet Billy.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Billys seneste regnskab
  • Få Toke Kruses forklaring på, hvorfor gældende regnskabspraksis ikke giver et retvisende billed
  • Find ud af hvordan tilbagebetalingen af et lån har sikret Billy sorte tal på bundlinjen
  • Se hvilken 'væsentlig fejl' revisoren har rettet i Billys regnskab for 2017
  • Se Billys direktør forklare fejlen
1.210
6:15 min
Tilbagebetalingen af et lån på 2,3 millioner kroner fra regnskabsprogrammet Billys amerikanske søsterselskab sikrer Toke Kruses selskab et millionoverskud samt en positiv egenkapital.

Lånet kom tilbage i forbindelse med salget af Billys amerikanske søsterselskab.

Tilbagebetalingen af lånet er dermed den direkte forklaring på, at Billy har vendt resultaterne fra 2017, der både viste et underskud og en negativ egenkapital på to millioner kroner til et overskud på 2,5 millioner kroner i 2018.

Toke Kruse afviser over for Computerworld, at Billy på noget tidspunkt har været udfordret trods den negative egenkapital og bundlinje i 2017, der nu er blevet reddet af tilbagebetalingen af lånet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos