Toke Kruses regnskabsselskab Billy giver regnskabspraksis skylden for misvisende resultater: "Det gik godt i 2017, men regnskabsteknisk så det ikke sådan ud"

Regnskabsprogrammet Billy har aflagt et regnskab, der viser, at den negative bundlinje og egenkapitalen fra 2017 er skiftet ud med sorte tal. Det skyldes tilbagebetalingen af et lån. Toke Kruse afviser, at selskabet har været økonomisk presset på noget tidspunkt. Han giver i stedet gældende regnskabspraksis skylden for ikke at tegne "et retvisende billede." "Revisorer er et sjovt folkefærd," lyder det.

Artikel top billede

Toke Kruse, stifter af regnskabsprogrammet Billy.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Billys seneste regnskab
  • Få Toke Kruses forklaring på, hvorfor gældende regnskabspraksis ikke giver et retvisende billed
  • Find ud af hvordan tilbagebetalingen af et lån har sikret Billy sorte tal på bundlinjen
  • Se hvilken 'væsentlig fejl' revisoren har rettet i Billys regnskab for 2017
  • Se Billys direktør forklare fejlen
1.210
6:15 min
Tilbagebetalingen af et lån på 2,3 millioner kroner fra regnskabsprogrammet Billys amerikanske søsterselskab sikrer Toke Kruses selskab et millionoverskud samt en positiv egenkapital.

Lånet kom tilbage i forbindelse med salget af Billys amerikanske søsterselskab.

Tilbagebetalingen af lånet er dermed den direkte forklaring på, at Billy har vendt resultaterne fra 2017, der både viste et underskud og en negativ egenkapital på to millioner kroner til et overskud på 2,5 millioner kroner i 2018.

Toke Kruse afviser over for Computerworld, at Billy på noget tidspunkt har været udfordret trods den negative egenkapital og bundlinje i 2017, der nu er blevet reddet af tilbagebetalingen af lånet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job