Kommunale it-chefer stoler blindt på SKI trods statens overbetaling for it-licenser: "Der skal helt sikkert dykkes nærmere ned i det, hvis det offentlige betaler 20 procent mere end det private. Det vil være rystende"

Tre kommunale it-chefer føler sig overbevist om, at SKI sikrer, at kommunerne ikke overbetaler for it-licenser i forhold til det private erhvervsliv, men it-cheferne kender ikke priserne i den private sektor. Det sker til trods for, at staten anslås at betale en årlig overpris på omkring 150 millioner kroner sammenlignet med det private erhvervsliv.

Artikel top billede

Rådhuset i Herning Kommune.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor tre kommunale it-chefer har tiltro til SKI sikrer kommunerne mod overbetalinger fra software-licenser
  • Læs hvorfor staten betaler 150 millioner kroner om pret mere end det private erhvervsliv for lignende software-licenser
  • Bliv klogere på hvordan de kommunale it-chefer køber software-licenserne gennem KMD
  • Indsigt i kommunernes arbejde med at nedbringe antallet af de dyre licenser
  • Se SKI's svar på, hvordan SKI tilstræber at sikre de bedste priser
1.419
7:15 min
Hvert år betaler den danske stat 150 millioner kroner mere for software-licenser fra selskaber som Oracle, IBM, SAS Institute og SAP end det private marked.

Det har Moderniseringsstyrelsen med innovationsminister, Sophie Løhde (V), i spidsen afsløret på baggrund af en rapport fra Zangenberg Analytics.

Computerworld har talt med tre kommunale it-chefer, om kommunerne også betaler mere end det private marked for lignende it-licenser.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S