Tech fra Toppen: Satair og Christian Agger bygger en global markedsplads med inspiration fra kinesiske Alibaba

Tech fra Toppen: Fly på jorden koster selskaberne millioner. Så dyre reservedele til alle verdens flytyper skal frem hurtigt - men også uden at hobe sig op på lageret inden. Løsningen er en global handelsplatform med Satair i spidsen - og med inspiration fra kinesiske Alibaba.

Artikel top billede

De store internationale markedspladser som Amazon og Alibaba er skræmmende – og spændende – på samme tid.

Her er potentialet for et globalt internationalt salg så stort, at professor Jan Damsgaard tidligere har sammenlignet virksomhedernes egne webshops med en ydmyg gårdbutik.

Men med platformene kommer også truslen i og med, at andre blivver lukket helt ind i hjertet af forretningen.

Hos Satair, et datterselskab til Airbus, der leverer reservedele til fly, har løsningen være at bygge sin egen B2b-platform.

I spidsen for det arbejde står Christian Agger, ansvarlig for Digital & Business Transformation.

I denne episode kan du høre om:

  • Hvordan Christian Agger arbejder med at skabe en global markedsplads for egne og andres reservedel for fly.
  • Satairs rejse fra e-handelsløsning til en ægte global markedsplads og platform.
  • Hvordan et stort serviceefter syn på et fly kan kræve op til 100.000 dele, som skal skaffes fra mange underleverandører på kort tid uden at binde dem op på et lager.
  • Hvordan Christian Agger byggede et digital team op fra bunden for at skabe bedre kundevendte løsninger.
  • Hvor stor en rolle change management spiller i en transformation som Satairs.
Christian Agger er gæst i denne episode af Tech fra Toppen, hvor vi sætter fokus på de globale platforme og hvordan og hvorfor, du som virksomhed bør arbejde med dem.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems