Vestager: Europa skal være frontløber for digital skat

Margrethe Vestager mener, at manglende beskatning af verdens største it-virksomheder er et globalt problem. Hvis problemer skal løses en for overskuelig fremtid, kræver det ifølge hende, at de europæiske lande skal gå forrest.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Der er stadig stor uenighed blandt EU-landene om, hvorvidt det er en god idé at indføre en digital skat, der skal sikre, at verdens største it-virksomheder kommer til at betale mere i skat.

Den danske regering med finansminister Kristian Jensen (V) i spidsen har været imod ordningen, da regeringen frygter en amerikansk hævnbeskatning af store danske virksomheder som eksempelvis Novo Nordisk.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Alligevel meddeler EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), nu, at de europæiske lande bør gå forrest, når det kommer til indførelsen af en digital skat, der også går under navnet 'GAFA-tax,' opkaldt efter teknologigiganterne Google, Apple, Facebook og Amazon.

Det skriver Reuters.

"Det bedste vil være at finde en global løsning. Men hvis vi vil opnå resultater inden for en overskuelig fremtid, må Europa agere som frontløber," siger danskeren.

Frankrig har været en af de store fortalerer i EU for indførelsen af en digital skat.

Underhuset i det franske parlament har netop påbegyndt udarbejdelsen til et EU-lovforslag, der foreslår en beskatning på tre procent af en række omsætningsparametre for it-giganter med en årlig omsætning på over 750 millioner euro - svarende til 5,6 milliarder kroner.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job