Vestager: Europa skal være frontløber for digital skat

Margrethe Vestager mener, at manglende beskatning af verdens største it-virksomheder er et globalt problem. Hvis problemer skal løses en for overskuelig fremtid, kræver det ifølge hende, at de europæiske lande skal gå forrest.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Der er stadig stor uenighed blandt EU-landene om, hvorvidt det er en god idé at indføre en digital skat, der skal sikre, at verdens største it-virksomheder kommer til at betale mere i skat.

Den danske regering med finansminister Kristian Jensen (V) i spidsen har været imod ordningen, da regeringen frygter en amerikansk hævnbeskatning af store danske virksomheder som eksempelvis Novo Nordisk.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Alligevel meddeler EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), nu, at de europæiske lande bør gå forrest, når det kommer til indførelsen af en digital skat, der også går under navnet 'GAFA-tax,' opkaldt efter teknologigiganterne Google, Apple, Facebook og Amazon.

Det skriver Reuters.

"Det bedste vil være at finde en global løsning. Men hvis vi vil opnå resultater inden for en overskuelig fremtid, må Europa agere som frontløber," siger danskeren.

Frankrig har været en af de store fortalerer i EU for indførelsen af en digital skat.

Underhuset i det franske parlament har netop påbegyndt udarbejdelsen til et EU-lovforslag, der foreslår en beskatning på tre procent af en række omsætningsparametre for it-giganter med en årlig omsætning på over 750 millioner euro - svarende til 5,6 milliarder kroner.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos