Vestager: Europa skal være frontløber for digital skat

Margrethe Vestager mener, at manglende beskatning af verdens største it-virksomheder er et globalt problem. Hvis problemer skal løses en for overskuelig fremtid, kræver det ifølge hende, at de europæiske lande skal gå forrest.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Der er stadig stor uenighed blandt EU-landene om, hvorvidt det er en god idé at indføre en digital skat, der skal sikre, at verdens største it-virksomheder kommer til at betale mere i skat.

Den danske regering med finansminister Kristian Jensen (V) i spidsen har været imod ordningen, da regeringen frygter en amerikansk hævnbeskatning af store danske virksomheder som eksempelvis Novo Nordisk.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Alligevel meddeler EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), nu, at de europæiske lande bør gå forrest, når det kommer til indførelsen af en digital skat, der også går under navnet 'GAFA-tax,' opkaldt efter teknologigiganterne Google, Apple, Facebook og Amazon.

Det skriver Reuters.

"Det bedste vil være at finde en global løsning. Men hvis vi vil opnå resultater inden for en overskuelig fremtid, må Europa agere som frontløber," siger danskeren.

Frankrig har været en af de store fortalerer i EU for indførelsen af en digital skat.

Underhuset i det franske parlament har netop påbegyndt udarbejdelsen til et EU-lovforslag, der foreslår en beskatning på tre procent af en række omsætningsparametre for it-giganter med en årlig omsætning på over 750 millioner euro - svarende til 5,6 milliarder kroner.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job