Vestager: Europa skal være frontløber for digital skat

Margrethe Vestager mener, at manglende beskatning af verdens største it-virksomheder er et globalt problem. Hvis problemer skal løses en for overskuelig fremtid, kræver det ifølge hende, at de europæiske lande skal gå forrest.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Der er stadig stor uenighed blandt EU-landene om, hvorvidt det er en god idé at indføre en digital skat, der skal sikre, at verdens største it-virksomheder kommer til at betale mere i skat.

Den danske regering med finansminister Kristian Jensen (V) i spidsen har været imod ordningen, da regeringen frygter en amerikansk hævnbeskatning af store danske virksomheder som eksempelvis Novo Nordisk.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Alligevel meddeler EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), nu, at de europæiske lande bør gå forrest, når det kommer til indførelsen af en digital skat, der også går under navnet 'GAFA-tax,' opkaldt efter teknologigiganterne Google, Apple, Facebook og Amazon.

Det skriver Reuters.

"Det bedste vil være at finde en global løsning. Men hvis vi vil opnå resultater inden for en overskuelig fremtid, må Europa agere som frontløber," siger danskeren.

Frankrig har været en af de store fortalerer i EU for indførelsen af en digital skat.

Underhuset i det franske parlament har netop påbegyndt udarbejdelsen til et EU-lovforslag, der foreslår en beskatning på tre procent af en række omsætningsparametre for it-giganter med en årlig omsætning på over 750 millioner euro - svarende til 5,6 milliarder kroner.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos