Tech fra Toppen med CTO i NNIT, Jens Maagø: I dag sidder over halvdelen af de ansatte uden for Danmark

Podcast: Et af Danmarks største softwareselskaber har for alvor omfavnet globaliseringen. Og hvad der traditionelt var lavtlønslande til outsourcing er i dag interessante nye markeder, fortæller NNIT's CTO Jens Maagø.

Artikel top billede

Om få måneder fejrer et af Danmarks største it-selskaber, NNIT, 25 års fødselsdag.

For i juni 1994 lagde Novo Nordisk sine it-aktiviteter ud i en selvstændig afdeling ved navn Novo Nordisk IT, som vi i dag kender som NNIT.

I dag er selskabet Danmarks tredjestørste it-service leverandører med omkring 3.300 ansatte.

Samtidig har selskabet de seneste år gennemført en omfattende globalisering med kontorer med 300 ansatte i Prag, 300 på Filippinerne og hele 900 ansatte i Kina.

Hvad betyder globaliseringen af for et traditionelt dansk firma med hovedkontor i Søborg? Det har Tech fra Toppen spurgt denne episodes gæst, NNIT's CTO, Jens Maagø, om.

I denne episode kan du høre om:

- NNIT's løbende udskilning fra Novo Nordisk til et selvstændigt selskab.

- Hvordan globaliseringen af selskabet ansatte, lokationer og kunder er sket - og hvad det har betydet for selskabets kultur.

- Hvem der er NNIT's konkurrenter i dag - og hvordan Jens Maagø arbejder for at fastholde det, som han fremhæver som ”kommerciel agilitet”.

- Hvordan NNIT ikke kun ser tilstedeværelsen i Kina som et spørgsmål om cost, men også i stigende grad som et marked for blandt andet NNIT's life science-område

Værter på denne episode er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job