Tech fra Toppen med CTO i NNIT, Jens Maagø: I dag sidder over halvdelen af de ansatte uden for Danmark

Podcast: Et af Danmarks største softwareselskaber har for alvor omfavnet globaliseringen. Og hvad der traditionelt var lavtlønslande til outsourcing er i dag interessante nye markeder, fortæller NNIT's CTO Jens Maagø.

Artikel top billede

Om få måneder fejrer et af Danmarks største it-selskaber, NNIT, 25 års fødselsdag.

For i juni 1994 lagde Novo Nordisk sine it-aktiviteter ud i en selvstændig afdeling ved navn Novo Nordisk IT, som vi i dag kender som NNIT.

I dag er selskabet Danmarks tredjestørste it-service leverandører med omkring 3.300 ansatte.

Samtidig har selskabet de seneste år gennemført en omfattende globalisering med kontorer med 300 ansatte i Prag, 300 på Filippinerne og hele 900 ansatte i Kina.

Hvad betyder globaliseringen af for et traditionelt dansk firma med hovedkontor i Søborg? Det har Tech fra Toppen spurgt denne episodes gæst, NNIT's CTO, Jens Maagø, om.

I denne episode kan du høre om:

- NNIT's løbende udskilning fra Novo Nordisk til et selvstændigt selskab.

- Hvordan globaliseringen af selskabet ansatte, lokationer og kunder er sket - og hvad det har betydet for selskabets kultur.

- Hvem der er NNIT's konkurrenter i dag - og hvordan Jens Maagø arbejder for at fastholde det, som han fremhæver som ”kommerciel agilitet”.

- Hvordan NNIT ikke kun ser tilstedeværelsen i Kina som et spørgsmål om cost, men også i stigende grad som et marked for blandt andet NNIT's life science-område

Værter på denne episode er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job