Nets-ejer klar til at købe op for milliarder af kroner - Nets skal være blandt de største

Nets skal være blandt de største på betalingsmarkedet, og ejeren er klar til at købe op for op mod 70 milliarder kroner for at skabe en paneuropæisk vinder.

Artikel top billede

Det danske betalingsselskab Nets skal være blandt de største i Europa, og for at nå det mål, er selskabets ejer i form af kapitalfonden Hellman & Friedman klar til at opkøbe selskaber for op mod 70 milliarder kroner, fortæller bestyrelsesformand Stefan Goetz til Finans.

“Vi tror, at der er et vindue i de næste par år for virkelig at skabe værdi og bygge en paneuropæisk vinder. Vi har nok krudt til at købe også meget store selskaber,” siger han til avisen.

Kapitalfonden købte i fjor Nets for 33 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer.

Siden er Nets blevet lagt sammen med tyske Concardis Payment Group, der især opererer i Tyskland, Østrig og Schweiz.

Det fusionerede selskab har hovedkvarter hos Nets i Ballerup uden for København.

I forbindelse med fusionen i sommer meddelte Nets, at ideen var at 'ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri."

Concardis blev dengang betegnet som 'et ideelt springbræt til resten af Europa.'

Det kan du læse mere om her: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri"

Blot et par uger efter opkøbet af Concardis købte Nets det polske e-betalingsfirma DotPay/eCard for godt en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Nets køber polsk firma for mere end en halv milliard kroner

Læs også:

Nets' overskud styrtdykker med 900 millioner kroner

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job