Nets-ejer klar til at købe op for milliarder af kroner - Nets skal være blandt de største

Nets skal være blandt de største på betalingsmarkedet, og ejeren er klar til at købe op for op mod 70 milliarder kroner for at skabe en paneuropæisk vinder.

Artikel top billede

Det danske betalingsselskab Nets skal være blandt de største i Europa, og for at nå det mål, er selskabets ejer i form af kapitalfonden Hellman & Friedman klar til at opkøbe selskaber for op mod 70 milliarder kroner, fortæller bestyrelsesformand Stefan Goetz til Finans.

“Vi tror, at der er et vindue i de næste par år for virkelig at skabe værdi og bygge en paneuropæisk vinder. Vi har nok krudt til at købe også meget store selskaber,” siger han til avisen.

Kapitalfonden købte i fjor Nets for 33 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer.

Siden er Nets blevet lagt sammen med tyske Concardis Payment Group, der især opererer i Tyskland, Østrig og Schweiz.

Det fusionerede selskab har hovedkvarter hos Nets i Ballerup uden for København.

I forbindelse med fusionen i sommer meddelte Nets, at ideen var at 'ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri."

Concardis blev dengang betegnet som 'et ideelt springbræt til resten af Europa.'

Det kan du læse mere om her: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri"

Blot et par uger efter opkøbet af Concardis købte Nets det polske e-betalingsfirma DotPay/eCard for godt en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Nets køber polsk firma for mere end en halv milliard kroner

Læs også:

Nets' overskud styrtdykker med 900 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S