Kendt it-mand valgt som bestyrelsesformand for Roskilde Festival

Direktør i DI Digital, Lars Frelle-Petersen, sætter sig i spidsen for Roskilde Festival som ny formand for bestyrelsen.

Artikel top billede

Den kendte digitaliserings-mand Lars Frelle-Petersen, er blevet valgt som ny formand for Foreningen Roskilde Festival, der står bag Danmarks største og mest kendte musikfestival.

“Mandag aften blev jeg af bestyrelsen for Foreningen Roskilde Festival valgt som ny formand sammen med Marianne Ifversen, der bliver min nye stærke næstformand,” meddeler Lars Frelle-Petersen i et opslag på LinkedIn.

Han afløser den mangeårige formand Steen Jørgensen, der i forrige uge ikke blev genvalgt til bestyrelsen, da Foreningen Roskilde Festival afviklede sin årlige generalforsamling.

Lars Frelle-Petersen har en lang karriere i øverste lag af det digitale Danmark bag sig som digitaliseringschef i Finansministeriet, direktør i Digitaliseringsstyrelsen og i det seneste års tid direktør for DI Digital.

"Sammen med den øvrige bestyrelse, direktion, medarbejdere og frivillige skal vi fortsætte udviklingen af Nordeuropas største og vigtigste festival og sikre, at den fortsat udvikler sig succesfuldt de næste 50 år. Det er et stort ansvar og super spændende opgave. Tak for tilliden," skriver Lars Frelle-Petersen i sit opslag.

Han har tidligere meddelt, at han er kommet på festivalen siden 1989 og at han har været frivillig siden 1991.

"Jeg vil gerne give festivalen noget tilbage og tror mine ledelseserfaringer og erfaringer med digital omstilling fra den offentlige og private sektor kan komme Roskilde Festival til gode."

Det kan du læse mere om i denne artikel i RoskildeNyt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S