Uber klar til børsnotering - åbner for længe ventet indblik i selskabets detaljer: Se dem her

Uber er klar med sine planer for børsnotering. Selskabet advarer selv om, at det muligvis ikke kommer til at tjene penge i de næste mange år - og at investeringerne skal øges betragteligt.

Artikel top billede

Uber er klar med den første detaljerede plan for den kommende børsnotering af selskabet, den såkaldte S1-filing til de amerikanske myndigheder.

Den giver et indblik i selskabets fremtidsplaner og muligheder for de mulige investorer, der vil sætte penge i Uber-aktier i forbindelse med noteringen.

Papirerne viser, at Uber har gennemsnitligt 91 millioner månedlige brugere og at væksten har været eksplosiv i de seneste tre år.

Antallet af brugere er såldes steget med 33,8 procent på et år.

Tallene viser dog også, at væksten er aftagende. Et år tidligere steg bruger-antallet således med 51 procent.

Den aftagende vækst skyldes blandt andet, at Uber har fået nye konkurrenter, der presser selskabet, ligesom det mærker konsekvenserne af den stribe af skandalesager, der har ramt selskabet.

Dokumenterne viser også, at Uber er meget langt fra at blive profitabelt.

Uber kom i 2018 ud med et driftsunderskud på mere end tre milliarder dollar.

Omsætningen landede i 2018 på 11,3 milliarder dollar, viser dokumenterne. Det svarer til en stigning på 42 procent i forhold til 2017 - og markant mindre end et tidligere igen, hvor omsætningen blev mere end fordoblet.

Selv peger selskabet på, at det forventer, at omkostningerne og investeringenre vil ‘blive forøget markant i den nærmeste fremtid.’

Desuden skriver Uber, at det ‘muligvis ikke vil nå profitabilitet.’

Selskabets markedsandele faldt i fjor i de fleste regioner i verden.

Du finder hele Ubers længe ventede detaljerede børs-opgørelse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS