Uber klar til børsnotering - åbner for længe ventet indblik i selskabets detaljer: Se dem her

Uber er klar med sine planer for børsnotering. Selskabet advarer selv om, at det muligvis ikke kommer til at tjene penge i de næste mange år - og at investeringerne skal øges betragteligt.

Artikel top billede

Uber er klar med den første detaljerede plan for den kommende børsnotering af selskabet, den såkaldte S1-filing til de amerikanske myndigheder.

Den giver et indblik i selskabets fremtidsplaner og muligheder for de mulige investorer, der vil sætte penge i Uber-aktier i forbindelse med noteringen.

Papirerne viser, at Uber har gennemsnitligt 91 millioner månedlige brugere og at væksten har været eksplosiv i de seneste tre år.

Antallet af brugere er såldes steget med 33,8 procent på et år.

Tallene viser dog også, at væksten er aftagende. Et år tidligere steg bruger-antallet således med 51 procent.

Den aftagende vækst skyldes blandt andet, at Uber har fået nye konkurrenter, der presser selskabet, ligesom det mærker konsekvenserne af den stribe af skandalesager, der har ramt selskabet.

Dokumenterne viser også, at Uber er meget langt fra at blive profitabelt.

Uber kom i 2018 ud med et driftsunderskud på mere end tre milliarder dollar.

Omsætningen landede i 2018 på 11,3 milliarder dollar, viser dokumenterne. Det svarer til en stigning på 42 procent i forhold til 2017 - og markant mindre end et tidligere igen, hvor omsætningen blev mere end fordoblet.

Selv peger selskabet på, at det forventer, at omkostningerne og investeringenre vil ‘blive forøget markant i den nærmeste fremtid.’

Desuden skriver Uber, at det ‘muligvis ikke vil nå profitabilitet.’

Selskabets markedsandele faldt i fjor i de fleste regioner i verden.

Du finder hele Ubers længe ventede detaljerede børs-opgørelse her.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics