Uber klar til børsnotering - åbner for længe ventet indblik i selskabets detaljer: Se dem her

Uber er klar med sine planer for børsnotering. Selskabet advarer selv om, at det muligvis ikke kommer til at tjene penge i de næste mange år - og at investeringerne skal øges betragteligt.

Artikel top billede

Uber er klar med den første detaljerede plan for den kommende børsnotering af selskabet, den såkaldte S1-filing til de amerikanske myndigheder.

Den giver et indblik i selskabets fremtidsplaner og muligheder for de mulige investorer, der vil sætte penge i Uber-aktier i forbindelse med noteringen.

Papirerne viser, at Uber har gennemsnitligt 91 millioner månedlige brugere og at væksten har været eksplosiv i de seneste tre år.

Antallet af brugere er såldes steget med 33,8 procent på et år.

Tallene viser dog også, at væksten er aftagende. Et år tidligere steg bruger-antallet således med 51 procent.

Den aftagende vækst skyldes blandt andet, at Uber har fået nye konkurrenter, der presser selskabet, ligesom det mærker konsekvenserne af den stribe af skandalesager, der har ramt selskabet.

Dokumenterne viser også, at Uber er meget langt fra at blive profitabelt.

Uber kom i 2018 ud med et driftsunderskud på mere end tre milliarder dollar.

Omsætningen landede i 2018 på 11,3 milliarder dollar, viser dokumenterne. Det svarer til en stigning på 42 procent i forhold til 2017 - og markant mindre end et tidligere igen, hvor omsætningen blev mere end fordoblet.

Selv peger selskabet på, at det forventer, at omkostningerne og investeringenre vil ‘blive forøget markant i den nærmeste fremtid.’

Desuden skriver Uber, at det ‘muligvis ikke vil nå profitabilitet.’

Selskabets markedsandele faldt i fjor i de fleste regioner i verden.

Du finder hele Ubers længe ventede detaljerede børs-opgørelse her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS