Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Den danske rigmand Enrico Krog Iversen overtager store dele af den aalborgensiske robotvirksomhed Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden. 12 medarbejdere følger med.

Artikel top billede

Den danske robot-rigmand Enrico Krog Iversen køber op i det aalborgensiske robotselskab Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden.

Enrico Krog Iversen blev mangemillionær, da han i 2015 solgte Universal Robots, og han har siden stiftet robot-selskabet OnRobot.

Det er gennem dette selskab, han nu opkøber en række aktiver af konkursboet efter Blue Workforce, der især har fokuseret på robotløsninger til fødevareindustri og landbrug.

Med aftalen overtager OnRobot om alle designrettighederne samt maskiner, lagerbeholdning og værktøj, meddeler selskabet.

Med følger desuden 12 af Blue Workforces oprindeligt 30 medarbejdere.

“De nyerhvervede aktiviteter skal integreres i arbejdet i OnRobots udviklingsafdeling, som designer udstyr og gribeværktøjer til automationsløsninger med samarbejdende robotarme af alle fabrikater, også kaldet collaborative applications,” meddeler OnRobot.

Enrico Krog Iversen peger i en pressemeddelse på, at OnRobot forventer ‘meget hurtigt’ at kunne udvikle nye OnRobot-produkter med ‘ingredienser fra de nordjyske opfindelser.’

“ Vi har ni forskellige produkter i dag, og inden for de næste 21 måneder vil vi gerne nå op på 40-50 produkter, gribere og sensorer og vision, og alt hvad der ellers skal bruges for at udvikle og implementere collaborative applications. Så i slutningen af 2020 forventer vi at være klar med et komplet produktprogram med udstyr til kollaborative robotløsninge,” siger han.

OnRobot får med de 12 nye medarbejdere i alt 145 ansatte. Heraf sidder de 50 i hovedkvarteret i Odense.

Læs også:

Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems