Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Den danske rigmand Enrico Krog Iversen overtager store dele af den aalborgensiske robotvirksomhed Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden. 12 medarbejdere følger med.

Artikel top billede

Den danske robot-rigmand Enrico Krog Iversen køber op i det aalborgensiske robotselskab Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden.

Enrico Krog Iversen blev mangemillionær, da han i 2015 solgte Universal Robots, og han har siden stiftet robot-selskabet OnRobot.

Det er gennem dette selskab, han nu opkøber en række aktiver af konkursboet efter Blue Workforce, der især har fokuseret på robotløsninger til fødevareindustri og landbrug.

Med aftalen overtager OnRobot om alle designrettighederne samt maskiner, lagerbeholdning og værktøj, meddeler selskabet.

Med følger desuden 12 af Blue Workforces oprindeligt 30 medarbejdere.

“De nyerhvervede aktiviteter skal integreres i arbejdet i OnRobots udviklingsafdeling, som designer udstyr og gribeværktøjer til automationsløsninger med samarbejdende robotarme af alle fabrikater, også kaldet collaborative applications,” meddeler OnRobot.

Enrico Krog Iversen peger i en pressemeddelse på, at OnRobot forventer ‘meget hurtigt’ at kunne udvikle nye OnRobot-produkter med ‘ingredienser fra de nordjyske opfindelser.’

“ Vi har ni forskellige produkter i dag, og inden for de næste 21 måneder vil vi gerne nå op på 40-50 produkter, gribere og sensorer og vision, og alt hvad der ellers skal bruges for at udvikle og implementere collaborative applications. Så i slutningen af 2020 forventer vi at være klar med et komplet produktprogram med udstyr til kollaborative robotløsninge,” siger han.

OnRobot får med de 12 nye medarbejdere i alt 145 ansatte. Heraf sidder de 50 i hovedkvarteret i Odense.

Læs også:

Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS