Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Den danske rigmand Enrico Krog Iversen overtager store dele af den aalborgensiske robotvirksomhed Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden. 12 medarbejdere følger med.

Artikel top billede

Den danske robot-rigmand Enrico Krog Iversen køber op i det aalborgensiske robotselskab Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden.

Enrico Krog Iversen blev mangemillionær, da han i 2015 solgte Universal Robots, og han har siden stiftet robot-selskabet OnRobot.

Det er gennem dette selskab, han nu opkøber en række aktiver af konkursboet efter Blue Workforce, der især har fokuseret på robotløsninger til fødevareindustri og landbrug.

Med aftalen overtager OnRobot om alle designrettighederne samt maskiner, lagerbeholdning og værktøj, meddeler selskabet.

Med følger desuden 12 af Blue Workforces oprindeligt 30 medarbejdere.

“De nyerhvervede aktiviteter skal integreres i arbejdet i OnRobots udviklingsafdeling, som designer udstyr og gribeværktøjer til automationsløsninger med samarbejdende robotarme af alle fabrikater, også kaldet collaborative applications,” meddeler OnRobot.

Enrico Krog Iversen peger i en pressemeddelse på, at OnRobot forventer ‘meget hurtigt’ at kunne udvikle nye OnRobot-produkter med ‘ingredienser fra de nordjyske opfindelser.’

“ Vi har ni forskellige produkter i dag, og inden for de næste 21 måneder vil vi gerne nå op på 40-50 produkter, gribere og sensorer og vision, og alt hvad der ellers skal bruges for at udvikle og implementere collaborative applications. Så i slutningen af 2020 forventer vi at være klar med et komplet produktprogram med udstyr til kollaborative robotløsninge,” siger han.

OnRobot får med de 12 nye medarbejdere i alt 145 ansatte. Heraf sidder de 50 i hovedkvarteret i Odense.

Læs også:

Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S