Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Den danske rigmand Enrico Krog Iversen overtager store dele af den aalborgensiske robotvirksomhed Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden. 12 medarbejdere følger med.

Artikel top billede

Den danske robot-rigmand Enrico Krog Iversen køber op i det aalborgensiske robotselskab Blue Workforce, der gik konkurs for et par uger siden.

Enrico Krog Iversen blev mangemillionær, da han i 2015 solgte Universal Robots, og han har siden stiftet robot-selskabet OnRobot.

Det er gennem dette selskab, han nu opkøber en række aktiver af konkursboet efter Blue Workforce, der især har fokuseret på robotløsninger til fødevareindustri og landbrug.

Med aftalen overtager OnRobot om alle designrettighederne samt maskiner, lagerbeholdning og værktøj, meddeler selskabet.

Med følger desuden 12 af Blue Workforces oprindeligt 30 medarbejdere.

“De nyerhvervede aktiviteter skal integreres i arbejdet i OnRobots udviklingsafdeling, som designer udstyr og gribeværktøjer til automationsløsninger med samarbejdende robotarme af alle fabrikater, også kaldet collaborative applications,” meddeler OnRobot.

Enrico Krog Iversen peger i en pressemeddelse på, at OnRobot forventer ‘meget hurtigt’ at kunne udvikle nye OnRobot-produkter med ‘ingredienser fra de nordjyske opfindelser.’

“ Vi har ni forskellige produkter i dag, og inden for de næste 21 måneder vil vi gerne nå op på 40-50 produkter, gribere og sensorer og vision, og alt hvad der ellers skal bruges for at udvikle og implementere collaborative applications. Så i slutningen af 2020 forventer vi at være klar med et komplet produktprogram med udstyr til kollaborative robotløsninge,” siger han.

OnRobot får med de 12 nye medarbejdere i alt 145 ansatte. Heraf sidder de 50 i hovedkvarteret i Odense.

Læs også:

Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S