Nu begynder den store juridiske milliard-krig mellem Apple og Qualcomm: Derfor kan den få betydning for hastigheden på din iPhone

I dag lyder startskuddet til en gigantisk retssag mellem Apple og Qualcomm. Der er milliarder af kroner på spil.

Artikel top billede

Der er milliarder på spil, når tech-giganterne Apple og Qualcomm mandag 15. april har første retsmøde i en fem uger lang retssag.

Her skal det afgøres, om Qualcomm misbruger sin dominerende position på markedet for modem-chip.

Det skriver det amerikanske tech-medie Cnet.

Apple har anlagt sagen i samarbejde med Foxconn og Pegatron, der står for produktionen af Apples enheder.

Selskaberne mener, at Qualcom bruger sin markedsposition til at hindre fri konkurrence, samt opkræve alt for høje licenspriser.

Ifølge Cnet kræver selskaberne bag sagsanlægget samlet set at få refunderet ni milliarder dollar, som de mener at have betalt for meget i licensafgifter siden 2013.

Læs også: Hanekampen mellem Apple og Qualcomm eskalerer: Nu kan iPhones blive ramt af amerikansk importforbud

5G-iPhone kan få lange udsigter

Sagsanlægget kan dog også vise sig at få mærkbare konsekvenser for Apples konkurrenceevne.

Det skyldes, at Apple som resultat af sagen har droppet Qualcomm som leverandør og nu i stedet anvender modem-chips fra Intel.

Men i modsætning til Qualcomm kan Intel, ifølge Cnet, endnu ikke tilbyde en 5G-chip, og derfor kan det betyde, at iPhone-brugere over hele verden må væbne sig med tålmodgihed, hvis de ønsker sig en telefon med lynhurtige 5G-hastigheder.

Juridisk hanekamp har stået på i årevis

De to selskaber har været kastet ud i en juridisk hanekamp med hinanden siden starten af 2017, hvor Apple anlagde sag mod Qualcomm, som ifølge Apple gjorde brug af unfair licensbetingelser.

”Qualcomm har i mange år på unfair vis insisteret på at få betalt royalties for teknologier, som de intet har med at gøre.”

”Jo mere Apple innoverer unikke features som Touch ID, avancerede displays og kameraer, jo flere penge indsamler Qualcomm uden grund, og jo dyrere bliver det for Apple at finansiere denne innovation,” lød det fra Apple dengang.

Qualcomm har dog pure afvist anklagerne fra Apple.

”Apple har bevidst beskrevet vores aftaler og forhandlinger forkert, og det samme gør sig gældende, i forhold til den enorme værdi den teknologi vi har opfundet og delt med mobilproducenter gennem vores licensprogram,” lød svaret fra Qualcomm .

Læs også:
Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Apple forlangte formue af Qualcomm, hvis Qualcomm skulle blive ene-leverandør af modem-chip til iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS