Nu begynder den store juridiske milliard-krig mellem Apple og Qualcomm: Derfor kan den få betydning for hastigheden på din iPhone

I dag lyder startskuddet til en gigantisk retssag mellem Apple og Qualcomm. Der er milliarder af kroner på spil.

Artikel top billede

Der er milliarder på spil, når tech-giganterne Apple og Qualcomm mandag 15. april har første retsmøde i en fem uger lang retssag.

Her skal det afgøres, om Qualcomm misbruger sin dominerende position på markedet for modem-chip.

Det skriver det amerikanske tech-medie Cnet.

Apple har anlagt sagen i samarbejde med Foxconn og Pegatron, der står for produktionen af Apples enheder.

Selskaberne mener, at Qualcom bruger sin markedsposition til at hindre fri konkurrence, samt opkræve alt for høje licenspriser.

Ifølge Cnet kræver selskaberne bag sagsanlægget samlet set at få refunderet ni milliarder dollar, som de mener at have betalt for meget i licensafgifter siden 2013.

Læs også: Hanekampen mellem Apple og Qualcomm eskalerer: Nu kan iPhones blive ramt af amerikansk importforbud

5G-iPhone kan få lange udsigter

Sagsanlægget kan dog også vise sig at få mærkbare konsekvenser for Apples konkurrenceevne.

Det skyldes, at Apple som resultat af sagen har droppet Qualcomm som leverandør og nu i stedet anvender modem-chips fra Intel.

Men i modsætning til Qualcomm kan Intel, ifølge Cnet, endnu ikke tilbyde en 5G-chip, og derfor kan det betyde, at iPhone-brugere over hele verden må væbne sig med tålmodgihed, hvis de ønsker sig en telefon med lynhurtige 5G-hastigheder.

Juridisk hanekamp har stået på i årevis

De to selskaber har været kastet ud i en juridisk hanekamp med hinanden siden starten af 2017, hvor Apple anlagde sag mod Qualcomm, som ifølge Apple gjorde brug af unfair licensbetingelser.

”Qualcomm har i mange år på unfair vis insisteret på at få betalt royalties for teknologier, som de intet har med at gøre.”

”Jo mere Apple innoverer unikke features som Touch ID, avancerede displays og kameraer, jo flere penge indsamler Qualcomm uden grund, og jo dyrere bliver det for Apple at finansiere denne innovation,” lød det fra Apple dengang.

Qualcomm har dog pure afvist anklagerne fra Apple.

”Apple har bevidst beskrevet vores aftaler og forhandlinger forkert, og det samme gør sig gældende, i forhold til den enorme værdi den teknologi vi har opfundet og delt med mobilproducenter gennem vores licensprogram,” lød svaret fra Qualcomm .

Læs også:
Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Apple forlangte formue af Qualcomm, hvis Qualcomm skulle blive ene-leverandør af modem-chip til iPhone

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S