Nu begynder den store juridiske milliard-krig mellem Apple og Qualcomm: Derfor kan den få betydning for hastigheden på din iPhone

I dag lyder startskuddet til en gigantisk retssag mellem Apple og Qualcomm. Der er milliarder af kroner på spil.

Artikel top billede

Der er milliarder på spil, når tech-giganterne Apple og Qualcomm mandag 15. april har første retsmøde i en fem uger lang retssag.

Her skal det afgøres, om Qualcomm misbruger sin dominerende position på markedet for modem-chip.

Det skriver det amerikanske tech-medie Cnet.

Apple har anlagt sagen i samarbejde med Foxconn og Pegatron, der står for produktionen af Apples enheder.

Selskaberne mener, at Qualcom bruger sin markedsposition til at hindre fri konkurrence, samt opkræve alt for høje licenspriser.

Ifølge Cnet kræver selskaberne bag sagsanlægget samlet set at få refunderet ni milliarder dollar, som de mener at have betalt for meget i licensafgifter siden 2013.

Læs også: Hanekampen mellem Apple og Qualcomm eskalerer: Nu kan iPhones blive ramt af amerikansk importforbud

5G-iPhone kan få lange udsigter

Sagsanlægget kan dog også vise sig at få mærkbare konsekvenser for Apples konkurrenceevne.

Det skyldes, at Apple som resultat af sagen har droppet Qualcomm som leverandør og nu i stedet anvender modem-chips fra Intel.

Men i modsætning til Qualcomm kan Intel, ifølge Cnet, endnu ikke tilbyde en 5G-chip, og derfor kan det betyde, at iPhone-brugere over hele verden må væbne sig med tålmodgihed, hvis de ønsker sig en telefon med lynhurtige 5G-hastigheder.

Juridisk hanekamp har stået på i årevis

De to selskaber har været kastet ud i en juridisk hanekamp med hinanden siden starten af 2017, hvor Apple anlagde sag mod Qualcomm, som ifølge Apple gjorde brug af unfair licensbetingelser.

”Qualcomm har i mange år på unfair vis insisteret på at få betalt royalties for teknologier, som de intet har med at gøre.”

”Jo mere Apple innoverer unikke features som Touch ID, avancerede displays og kameraer, jo flere penge indsamler Qualcomm uden grund, og jo dyrere bliver det for Apple at finansiere denne innovation,” lød det fra Apple dengang.

Qualcomm har dog pure afvist anklagerne fra Apple.

”Apple har bevidst beskrevet vores aftaler og forhandlinger forkert, og det samme gør sig gældende, i forhold til den enorme værdi den teknologi vi har opfundet og delt med mobilproducenter gennem vores licensprogram,” lød svaret fra Qualcomm .

Læs også:
Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Apple forlangte formue af Qualcomm, hvis Qualcomm skulle blive ene-leverandør af modem-chip til iPhone

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S