Stort skifte i Apples produktionsplaner: Vil fremstille sine nyeste iPhones i Indien

Apples storleverandør, Foxconn, udvider produktionen i Indien. Færre toldbarrierer og lavere lønninger er i sigte.

Artikel top billede

Apples hovedleverandør, når det gælder fremstillingen af iPhones, taiwanske Foxconn, oplyser, at Apples iPhones fremover vil blive masseproduceret i Indien.

Det betyder et stort skifte for Apples produktionsplaner, som hidtil har fremstillet hovedparten af sine enheder i Kina. Det skriver Bloomberg.

Apple har igennem nogen tid fremstillet ældre iPhone-modeller i en fabrik i Bangalore, en produktion som nu udvides til også at inkludere Apples nyeste iPhone-modeller i en ny fabrik ud for Chennai, i det sydlige Indien.

Se også: Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Foxconns bestyrelsesdirektør, Terry Gou, meddeler at det er et led i en ekspansion i det boomende Indiske smartphonemarked.

”I fremtiden vil vi spille en afgørende rolle i Indiens smartphone-industri”, siger han.

Indien er blevet klodens hurtigst voksende smartphone-marked, mens selvsamme marked i Kina er begyndt at afmatte, efter at Apple har tabt markedsandele til kinesiske rivaler som Huawei og Xiaomi.

På grund af Apples generelt høje smartphone-priser, har selskabet kun haft en lille rolle at spille i det indiske smartphone-marked, men med en lokal produktion håber Apple at kunne undgå en indisk toldafgift på 20 procent.

Lavere lønomkostninger

”For Foxconn er det kinesiske marked for iPhones mættet, og lønomkostningerne er tre gange højere end i Indien,” forklarer Karn Chauhan, markedsanalytiker ved Counterpoint Research, og fortsætter:

”Indien er stadigvæk et vækstmarked for smartphones, og har et kæmpepotentiale lokalt, men også som eksport-hub til hele regionen.”

Det er fortsat ikke klart, hvilke konsekvenser Apple indiske ekspansion vil have for selskabets kinesiske tilstedeværelse.

I Kina er fortsat Foxconn største produktionsbase og hjem for selskabets største produktionsanlæg samt hundredvis af fabrikker.

Foxconn tæller to øvrige smartphone-fabrikker i det sydlige Indien, hvor selskabet fremstiller mobiltelefoner for henholdsvis Xiaomi og Nokia.

Se også: Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S