Stort skifte i Apples produktionsplaner: Vil fremstille sine nyeste iPhones i Indien

Apples storleverandør, Foxconn, udvider produktionen i Indien. Færre toldbarrierer og lavere lønninger er i sigte.

Artikel top billede

Apples hovedleverandør, når det gælder fremstillingen af iPhones, taiwanske Foxconn, oplyser, at Apples iPhones fremover vil blive masseproduceret i Indien.

Det betyder et stort skifte for Apples produktionsplaner, som hidtil har fremstillet hovedparten af sine enheder i Kina. Det skriver Bloomberg.

Apple har igennem nogen tid fremstillet ældre iPhone-modeller i en fabrik i Bangalore, en produktion som nu udvides til også at inkludere Apples nyeste iPhone-modeller i en ny fabrik ud for Chennai, i det sydlige Indien.

Se også: Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Foxconns bestyrelsesdirektør, Terry Gou, meddeler at det er et led i en ekspansion i det boomende Indiske smartphonemarked.

”I fremtiden vil vi spille en afgørende rolle i Indiens smartphone-industri”, siger han.

Indien er blevet klodens hurtigst voksende smartphone-marked, mens selvsamme marked i Kina er begyndt at afmatte, efter at Apple har tabt markedsandele til kinesiske rivaler som Huawei og Xiaomi.

På grund af Apples generelt høje smartphone-priser, har selskabet kun haft en lille rolle at spille i det indiske smartphone-marked, men med en lokal produktion håber Apple at kunne undgå en indisk toldafgift på 20 procent.

Lavere lønomkostninger

”For Foxconn er det kinesiske marked for iPhones mættet, og lønomkostningerne er tre gange højere end i Indien,” forklarer Karn Chauhan, markedsanalytiker ved Counterpoint Research, og fortsætter:

”Indien er stadigvæk et vækstmarked for smartphones, og har et kæmpepotentiale lokalt, men også som eksport-hub til hele regionen.”

Det er fortsat ikke klart, hvilke konsekvenser Apple indiske ekspansion vil have for selskabets kinesiske tilstedeværelse.

I Kina er fortsat Foxconn største produktionsbase og hjem for selskabets største produktionsanlæg samt hundredvis af fabrikker.

Foxconn tæller to øvrige smartphone-fabrikker i det sydlige Indien, hvor selskabet fremstiller mobiltelefoner for henholdsvis Xiaomi og Nokia.

Se også: Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS