Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Apple har satset på fem områder, som har skullet kompensere for den globale afmatning i smartphone-salget. Men selskabet har kun haft succes med ét af områderne - som måske er det mindst vigtige.

Artikel top billede

Apples ejere har på blot et par dage tabt flere hundrede milliarder kroner.

Så meget er selskabet nemlig blevet mindre værd på blot et par dage, efter at topchef Tim Cook efter nytår pludselig meddelte, at selskabet droslede ret kraftigt ned for forventningerne til indeværende kvartal.

Den slags går ikke, når man er et af verdens mest fremgangsrige og værdifulde selskaber.

Du kan læse mere om tilbagegangen her: Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag.

Hvad er der gået galt for det store selskab med de ikoniske produkter og den stærkt begrænsede produktportefølje? Og de engang meget store vækstrater?

Vi kan måske blive klogere ved at kigge på de fem vækst-strategier, som Apple har lanceret over de senere år i et forsøg på at modvirke effekten af et smartphone-marked under opbremsning og mætning.

Af disse er der nemlig kun én strategi, der fortsat uden tvivl virker, mens resultaterne af de øvrige fire er stærkt begrænsede.

Fem strategier

Det er Bloomberg, der har kigget nærmere på de fem vækst-strategier, som er:

- Højere priser.

- Lancering af services.

- Nye teknologier.

- Indien.

- Tilbagekøb af aktier.

Kun en enkelt virker

Ifølge Bloomberg virker de fire af strategierne ikke:

- De højere priser for iPhones har gjort Apple meget sårbar overfor økonomiske udsving på verdensmarkedet, hvilket blandt andet er det, der nu rammer selskabet.

- Apples services - Appe Store, iCloud og lignende - har været et lyspunkt over de senere år. Men væksten i services kan slet ikke dække for tilbagegangen i omsætningen fra salg af iPhones. Og hvad sker der nu med Apples lukrative aftale med Alphabet, der betaler Apple en formue for at Google er default-søgemaskine i Safari? For Alphabet er ikke inde i Kina.

- Tim Cooks satsning på Indien som det næste store vækstmarked er slået helt fejl, og selskabets omsætning i det store land udvikler sig næsten ikke. Til gengæld klarer rivaler som Samsung og Xiaomi sig godt i Indien.

- Apple har skruet gevaldigt op for investeringerne i nye teknologier, og det har kastet teknologier som Face ID og hurtige chips og smartwatch af sig. Men teknologierne har ikke været i stand til at sætte skub i omsætnings-væksten for Apple. De store planer med selvkørende biler, smart glasses og andre ting er mere eller mindre kørt i venteposition.

- Apples enorme mængder opsparede kontanter har gjort det muligt for selskabet at holde hånden under den pressede aktiekurs i et stykke tid ved at opkøbe egne aktier. Denne strategi virker stadig, skriver Bloomberg, som noterer, at Apple fortsat skaber afkast for aktionærerne trods driftsmæssige fejl.

Læs også: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank