Danmarks bedste it-forhandler vokser med 20 til 25 procent: "Vi bruger en masse krudt på personalepleje, så folk har det godt hos os. Det smitter af på resultatet"

Interview: De omkring 40 medarbejdere hos Kimbrer Computer er hemmeligheden bag succesen hos virksomheden, der i 2018 blev kåret som Danmarks bedste it-forhandler. Omsætningen er på et år steget med op imod 25 procent, og bundlinjen vokser også for tredje år i træk.

Artikel top billede

Her er holdet bag Kimbrer Computer. Stifterne Morten Nøhr og Peter Tølbøll Hansen er henholdsvis placeret sommer nummer fire fra venstre og nummer 10 fra højre.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i udviklingen hos Kimbrer Computer
  • Bliv klogere på hvorfor medarbejderne er hemmeligheden bag succesen hos Danmarks bedste it-forhandler
  • Læs om forventningerne for 2019
492
2:30 min
Kimbrer Computer, der 2018 blev kåret til Danmarks bedste it-forhandler af Computerworld, fortsætter den økonomiske optur.

Virksomheden, der har hjemme i den vesthimmerlandske stationsby Aars, har for tredje år i træk øget sit overskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos