Millionerne vælter ud af kendt dansk it-iværksætters firmaer

Millionerne vælter ud ad den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi / Christian Radil Fotografi)

Millioner af kroner vælter ud af den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer, der har opereret i i alt 13 lande, skriver Finans.

Mads Faurholt har i flere år været i gang med at opbygge en forretning med webbaserede prisportaler i Asien, Latinamerika og Europa.

Men ifølge avisen er det norske datterselskab lukket, og der er underskud i tre andre lande, inklusive danske Samlino.dk.

Ifølge avisen er der desuden ‘massive problemer’ med at få forretningsmodellen til at fungere ‘flere steder’ i Asien.

Mads Faurholt selv oplyser til Finans, at der samlet set er underskud i både Asien, Europa og Latinamerika, men at det ikke er afgørende, da hans fokus lige nu ikke er at tjene penge.

“Så længe vores brugere kan lide vores produkt, er vi på rette vej. Og på et eller andet tidspunkt - ligesom for Twitter og Amazon og Zalando og alle mulige andre – begynder økonomien at hænge så meget sammen, at vi kan dække de faste omkostninger,” siger han.

Læs også:

Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes

Danske it-iværksættere henter 150 millioner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S