Millionerne vælter ud af kendt dansk it-iværksætters firmaer

Millionerne vælter ud ad den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi / Christian Radil Fotografi)

Millioner af kroner vælter ud af den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer, der har opereret i i alt 13 lande, skriver Finans.

Mads Faurholt har i flere år været i gang med at opbygge en forretning med webbaserede prisportaler i Asien, Latinamerika og Europa.

Men ifølge avisen er det norske datterselskab lukket, og der er underskud i tre andre lande, inklusive danske Samlino.dk.

Ifølge avisen er der desuden ‘massive problemer’ med at få forretningsmodellen til at fungere ‘flere steder’ i Asien.

Mads Faurholt selv oplyser til Finans, at der samlet set er underskud i både Asien, Europa og Latinamerika, men at det ikke er afgørende, da hans fokus lige nu ikke er at tjene penge.

“Så længe vores brugere kan lide vores produkt, er vi på rette vej. Og på et eller andet tidspunkt - ligesom for Twitter og Amazon og Zalando og alle mulige andre – begynder økonomien at hænge så meget sammen, at vi kan dække de faste omkostninger,” siger han.

Læs også:

Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes

Danske it-iværksættere henter 150 millioner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job