Millionerne vælter ud af kendt dansk it-iværksætters firmaer

Millionerne vælter ud ad den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi / Christian Radil Fotografi)

Millioner af kroner vælter ud af den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer, der har opereret i i alt 13 lande, skriver Finans.

Mads Faurholt har i flere år været i gang med at opbygge en forretning med webbaserede prisportaler i Asien, Latinamerika og Europa.

Men ifølge avisen er det norske datterselskab lukket, og der er underskud i tre andre lande, inklusive danske Samlino.dk.

Ifølge avisen er der desuden ‘massive problemer’ med at få forretningsmodellen til at fungere ‘flere steder’ i Asien.

Mads Faurholt selv oplyser til Finans, at der samlet set er underskud i både Asien, Europa og Latinamerika, men at det ikke er afgørende, da hans fokus lige nu ikke er at tjene penge.

“Så længe vores brugere kan lide vores produkt, er vi på rette vej. Og på et eller andet tidspunkt - ligesom for Twitter og Amazon og Zalando og alle mulige andre – begynder økonomien at hænge så meget sammen, at vi kan dække de faste omkostninger,” siger han.

Læs også:

Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes

Danske it-iværksættere henter 150 millioner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job