Millionerne vælter ud af kendt dansk it-iværksætters firmaer

Millionerne vælter ud ad den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi / Christian Radil Fotografi)

Millioner af kroner vælter ud af den danske internet-iværksætter Mads Faurholts firmaer, der har opereret i i alt 13 lande, skriver Finans.

Mads Faurholt har i flere år været i gang med at opbygge en forretning med webbaserede prisportaler i Asien, Latinamerika og Europa.

Men ifølge avisen er det norske datterselskab lukket, og der er underskud i tre andre lande, inklusive danske Samlino.dk.

Ifølge avisen er der desuden ‘massive problemer’ med at få forretningsmodellen til at fungere ‘flere steder’ i Asien.

Mads Faurholt selv oplyser til Finans, at der samlet set er underskud i både Asien, Europa og Latinamerika, men at det ikke er afgørende, da hans fokus lige nu ikke er at tjene penge.

“Så længe vores brugere kan lide vores produkt, er vi på rette vej. Og på et eller andet tidspunkt - ligesom for Twitter og Amazon og Zalando og alle mulige andre – begynder økonomien at hænge så meget sammen, at vi kan dække de faste omkostninger,” siger han.

Læs også:

Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes

Danske it-iværksættere henter 150 millioner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene"

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics