EU-parlamentet stemmer for at samle biologiske oplysninger om 350 millioner borgere i en fælles database

EU-parlamentet har vedtaget en lov der gør det muligt at kombinere en række databaser om biologiske oplysninger på EU's borgere.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2017 - Source : EP / Genevieve ENGEL)

EU-borgeres såkaldte biometriske oplysninger som figeraftryk og billeder af deres ansigter skal fremover samles i en fælles database, der skal gøre det muligt at søge i oplysningerne på tværs af EU landende.

Det har EU-parlamentet vedtaget, skriver ZDNet.com.

Databasen kommer til at gå under navnet Common Identity Repository (CIR) eller det 'fælles identitets lager' frit oversat til dansk.

Læs også: Mystisk database med opsigtsvækkende detaljer på 1,8 millioner kvinder afsløret: Registrerede om kvinderne var 'BreedReady'

Den kommer til at indeholde oplysninger om 350 millioner mennesker, hvis oplysninger altså allerede er indsamlet men fremover bliver samlet i en fælles europæisk database.

Ideen bag databasen er at gøre arbejdet lettere for de europæiske myndigheder, der får mulighed for at søge i databaserne et enkelt sted.

Databasen kommer derudover til at indeholde navn, fødselsdag, pasnummer og fingeraftryk på det omkring 350 millioner borgere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S