EU-parlamentet stemmer for at samle biologiske oplysninger om 350 millioner borgere i en fælles database

EU-parlamentet har vedtaget en lov der gør det muligt at kombinere en række databaser om biologiske oplysninger på EU's borgere.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2017 - Source : EP / Genevieve ENGEL)

EU-borgeres såkaldte biometriske oplysninger som figeraftryk og billeder af deres ansigter skal fremover samles i en fælles database, der skal gøre det muligt at søge i oplysningerne på tværs af EU landende.

Det har EU-parlamentet vedtaget, skriver ZDNet.com.

Databasen kommer til at gå under navnet Common Identity Repository (CIR) eller det 'fælles identitets lager' frit oversat til dansk.

Læs også: Mystisk database med opsigtsvækkende detaljer på 1,8 millioner kvinder afsløret: Registrerede om kvinderne var 'BreedReady'

Den kommer til at indeholde oplysninger om 350 millioner mennesker, hvis oplysninger altså allerede er indsamlet men fremover bliver samlet i en fælles europæisk database.

Ideen bag databasen er at gøre arbejdet lettere for de europæiske myndigheder, der får mulighed for at søge i databaserne et enkelt sted.

Databasen kommer derudover til at indeholde navn, fødselsdag, pasnummer og fingeraftryk på det omkring 350 millioner borgere.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank