Telenor og Eniig går sammen i fiberaftale: Kommer til at dække 300.000 danske adresser

Telenor og det jyske energiselskab Eniig går sammen i stor bredbåndsaftale, som kommer til at dække 300.000 danske adresser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det nord- og midtjyske energiselskab Eniig slår dørene op for Telenor, der nu får adgang til Eniig’s fibernet.

Det dækker 300.000 adresser i det midt- og nordjyske, som Telenor nu får mulighed for at udnytte til at tilbyde hurtig fiberbredbånd.

Aftalen følger i kølvandet på en aftale mellem konkurrenterne Telia og Ewii fornylig om bredbåndsadgang i Trekantsområdet.

Den kan du læse mere om her: Telia og Ewii går sammen i stor bredbåndsaftale: Telia flytter bredbåndskunder over på Ewiis fibernet.

Ifølge Telenor og Eniig er der tale om et ‘vigtigt skridt i åbningen af fibernettene i Danmark.’

“Åbningen af fibernettet på kommercielle vilkår sikrer forbrugerne meget mere valgfrihed og er helt i tråd med vores ønsker om større adgang til fibernettet for flere. Vi har hele tiden haft som målsætning at åbne fibernettet for alle interesserede, siger kommerciel direktør i Eniig, Mads Brøgger.

Aftalen indgåes formelt mellem Telenor og Eniig-datterselskabet OpenNet, som har udviklet det, som parterne kalder for en ‘brancheplatform,’ som kan forbinde parternes teknologier.

De første Telenorkunder skal efter planen tilsluttes Eniigs fibernet inden nytår.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job