"Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue"

"Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue"

Artikel top billede

Da jeg begyndte i NNIT i 2007, var udfordringen at professionalisere selskabet.

Vi skulle sørge for, at vi var i stand til at levere de varer, som kunderne efterspurgte.

Dengang kom omkring 70 procent af omsætningen fra Novo Nordisk-gruppen, hvor tallet i dag er under 40 procent. Dengang var der reelt ingen kontrakter. Man ringede og skrev til hinanden i stedet.

Der var en hypotese om, at de varer, Novo Nordisk havde, ville de andre selskaber også købe.

Vi har ikke solgt en eneste vare til nogen som helst via en samhandel mellem NNIT og Novo Nordisk.

Men det hele skulle professionaliseres.

Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue. Det var et kontor, der var bygget om, og så var der lidt ekstra koldt.

Jeg gjorde det klart, at vi var nødt til at bygge datacentre, for jeg kom fra en verden med højprofessionelle datacentre.

I dag har vi to af Danmarks højst certificerede datacentre. Det ene er splinternyt og åbnede i januar.

Jeg vil påstå, at det er de to af de mest moderne datacentre i Danmark – måske også i Norden.

Per Kogut, administrerende direktør i NNIT.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S