"Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue"

"Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue"

Artikel top billede

Da jeg begyndte i NNIT i 2007, var udfordringen at professionalisere selskabet.

Vi skulle sørge for, at vi var i stand til at levere de varer, som kunderne efterspurgte.

Dengang kom omkring 70 procent af omsætningen fra Novo Nordisk-gruppen, hvor tallet i dag er under 40 procent. Dengang var der reelt ingen kontrakter. Man ringede og skrev til hinanden i stedet.

Der var en hypotese om, at de varer, Novo Nordisk havde, ville de andre selskaber også købe.

Vi har ikke solgt en eneste vare til nogen som helst via en samhandel mellem NNIT og Novo Nordisk.

Men det hele skulle professionaliseres.

Vores datacenter var bare en maskinstue. Jeg synes, det lød morsomt, indtil jeg kom og besøgte den, men det var bare en maskinstue. Det var et kontor, der var bygget om, og så var der lidt ekstra koldt.

Jeg gjorde det klart, at vi var nødt til at bygge datacentre, for jeg kom fra en verden med højprofessionelle datacentre.

I dag har vi to af Danmarks højst certificerede datacentre. Det ene er splinternyt og åbnede i januar.

Jeg vil påstå, at det er de to af de mest moderne datacentre i Danmark – måske også i Norden.

Per Kogut, administrerende direktør i NNIT.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS