Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter ejerskifte og opkøb af konkurrent: Se det nye navn her

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter salg og fusion. Det nye navn skal signalere en ‘fornyet virksomhed,’ hedder det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn til Cibicom, hvilket står for ‘Critical Infrastructure for Broadcast, IoT and Communication.’

Det sker i kølvandet på ejerskifte i slutningen af 2018, hvor kapitalfonden Agilitas trådte ind som ejer, samt opkøb fornylig af den danske gren af Relacom, som producerer og installerer blandt andet mobil- og beredskabsnet.

Teracom står bag 34 sendemaster og 3.500 kilometer fibernetværk, der forbinder datacentre, sendemaster, programudbydere og andre netværks-operatører.

Med navneskiftet til Cibicom ønsker selskabet ‘at skabe en mere sammenhængende og fornyet virksomhed,’ hedder det.

Ifølge selskabet vil det fremover fokusere på både den hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices på at blive en ‘væsentlig spiller’inden for ‘udbygning af en bredere vifte af teleinfrastruktur,” hedder det.

Dette skal ske med afsæt i Relacom-forretningen.

Selskabet oplyser, at Relacom som datterselskab samtidig skifter navn til Cibicom Services.

“Med nye ejere i ryggen, vil vi både kunne videreudvikle vores hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices, og samtidig sætte yderligere fart på udviklingen af vores tilbud inden for datacenter co-location og løsninger indenfor Internet of Things (IoT),” lyder det fra direktør Martin Bo Hjort Løbel.

Selskabet har hovedkvarter i Høje Taastrup uden for København.

Det landede i det senest offentlige regnskabsår - 2017 - en nettoomsætning på 274 millioner kroner og et resultat på 53 millioner kroner.

Selskabet beskæftigede her godt 70 medarbejdere.

Læs også: Kapitalfond indsætter tidligere Nianet-topfolk på topposter i Teracom

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird