Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter ejerskifte og opkøb af konkurrent: Se det nye navn her

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter salg og fusion. Det nye navn skal signalere en ‘fornyet virksomhed,’ hedder det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn til Cibicom, hvilket står for ‘Critical Infrastructure for Broadcast, IoT and Communication.’

Det sker i kølvandet på ejerskifte i slutningen af 2018, hvor kapitalfonden Agilitas trådte ind som ejer, samt opkøb fornylig af den danske gren af Relacom, som producerer og installerer blandt andet mobil- og beredskabsnet.

Teracom står bag 34 sendemaster og 3.500 kilometer fibernetværk, der forbinder datacentre, sendemaster, programudbydere og andre netværks-operatører.

Med navneskiftet til Cibicom ønsker selskabet ‘at skabe en mere sammenhængende og fornyet virksomhed,’ hedder det.

Ifølge selskabet vil det fremover fokusere på både den hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices på at blive en ‘væsentlig spiller’inden for ‘udbygning af en bredere vifte af teleinfrastruktur,” hedder det.

Dette skal ske med afsæt i Relacom-forretningen.

Selskabet oplyser, at Relacom som datterselskab samtidig skifter navn til Cibicom Services.

“Med nye ejere i ryggen, vil vi både kunne videreudvikle vores hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices, og samtidig sætte yderligere fart på udviklingen af vores tilbud inden for datacenter co-location og løsninger indenfor Internet of Things (IoT),” lyder det fra direktør Martin Bo Hjort Løbel.

Selskabet har hovedkvarter i Høje Taastrup uden for København.

Det landede i det senest offentlige regnskabsår - 2017 - en nettoomsætning på 274 millioner kroner og et resultat på 53 millioner kroner.

Selskabet beskæftigede her godt 70 medarbejdere.

Læs også: Kapitalfond indsætter tidligere Nianet-topfolk på topposter i Teracom

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics