Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter ejerskifte og opkøb af konkurrent: Se det nye navn her

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter salg og fusion. Det nye navn skal signalere en ‘fornyet virksomhed,’ hedder det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn til Cibicom, hvilket står for ‘Critical Infrastructure for Broadcast, IoT and Communication.’

Det sker i kølvandet på ejerskifte i slutningen af 2018, hvor kapitalfonden Agilitas trådte ind som ejer, samt opkøb fornylig af den danske gren af Relacom, som producerer og installerer blandt andet mobil- og beredskabsnet.

Teracom står bag 34 sendemaster og 3.500 kilometer fibernetværk, der forbinder datacentre, sendemaster, programudbydere og andre netværks-operatører.

Med navneskiftet til Cibicom ønsker selskabet ‘at skabe en mere sammenhængende og fornyet virksomhed,’ hedder det.

Ifølge selskabet vil det fremover fokusere på både den hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices på at blive en ‘væsentlig spiller’inden for ‘udbygning af en bredere vifte af teleinfrastruktur,” hedder det.

Dette skal ske med afsæt i Relacom-forretningen.

Selskabet oplyser, at Relacom som datterselskab samtidig skifter navn til Cibicom Services.

“Med nye ejere i ryggen, vil vi både kunne videreudvikle vores hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices, og samtidig sætte yderligere fart på udviklingen af vores tilbud inden for datacenter co-location og løsninger indenfor Internet of Things (IoT),” lyder det fra direktør Martin Bo Hjort Løbel.

Selskabet har hovedkvarter i Høje Taastrup uden for København.

Det landede i det senest offentlige regnskabsår - 2017 - en nettoomsætning på 274 millioner kroner og et resultat på 53 millioner kroner.

Selskabet beskæftigede her godt 70 medarbejdere.

Læs også: Kapitalfond indsætter tidligere Nianet-topfolk på topposter i Teracom

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job