Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter ejerskifte og opkøb af konkurrent: Se det nye navn her

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn efter salg og fusion. Det nye navn skal signalere en ‘fornyet virksomhed,’ hedder det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske netværksoperatør Teracom skifter navn til Cibicom, hvilket står for ‘Critical Infrastructure for Broadcast, IoT and Communication.’

Det sker i kølvandet på ejerskifte i slutningen af 2018, hvor kapitalfonden Agilitas trådte ind som ejer, samt opkøb fornylig af den danske gren af Relacom, som producerer og installerer blandt andet mobil- og beredskabsnet.

Teracom står bag 34 sendemaster og 3.500 kilometer fibernetværk, der forbinder datacentre, sendemaster, programudbydere og andre netværks-operatører.

Med navneskiftet til Cibicom ønsker selskabet ‘at skabe en mere sammenhængende og fornyet virksomhed,’ hedder det.

Ifølge selskabet vil det fremover fokusere på både den hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices på at blive en ‘væsentlig spiller’inden for ‘udbygning af en bredere vifte af teleinfrastruktur,” hedder det.

Dette skal ske med afsæt i Relacom-forretningen.

Selskabet oplyser, at Relacom som datterselskab samtidig skifter navn til Cibicom Services.

“Med nye ejere i ryggen, vil vi både kunne videreudvikle vores hidtidige forretning inden for broadcast, beredskabskommunikation og infrastrukturservices, og samtidig sætte yderligere fart på udviklingen af vores tilbud inden for datacenter co-location og løsninger indenfor Internet of Things (IoT),” lyder det fra direktør Martin Bo Hjort Løbel.

Selskabet har hovedkvarter i Høje Taastrup uden for København.

Det landede i det senest offentlige regnskabsår - 2017 - en nettoomsætning på 274 millioner kroner og et resultat på 53 millioner kroner.

Selskabet beskæftigede her godt 70 medarbejdere.

Læs også: Kapitalfond indsætter tidligere Nianet-topfolk på topposter i Teracom

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S