Coop på vej til at blive international software-leverandør: Vil sælge systemer til udlandet

Dagligvarekæden Coop vil sammen med Microsoft forsøge at sælge ny-udviklede it-systemer til udlandet.

Artikel top billede

Den danske dagligvarekæde Coop gør klar til at blive international softwareleverandør. Selskabet vil sammen med Microsoft forsøge at sælge nyudviklede kunde- og betalingsssystemer til udenlandske butikskæder, skriver Finans.

Coop er godt i gang med at investere halvanden milliard kroner i ny teknologi - både i bagvedliggende systemer samt i kunderettede systemer som eksempelvis app, betalings- og selvbetjeningsløsninger og lignende.

Det kan du læse mere om her: Coop klar med milliard-satning på ny teknologi: Skal ansætte 100 nye it-folk.

Administrerende direktør i Coop, Peter Høgsted, siger til avisen, at Coop forventer, at forhandling af disse systemer kan blive et selvstændigt forretningsområde.

“Der er international interesse blandt store detailkæder for det. Vi er helt i front med bip&betal, hvor vores loyalitetsprogram med medlemsapp samt egen bank er omdrejningspunkt. Sammen med Microsoft regner vi med allerede i år at kunne annoncere de første internationale, software-kunder, som vil have abonnement på systemet,” siger han til avisen.

Læs også:

Coop sender folk til USA for at lure på Amazons vilde selvbetjeningsbutik: "Løsningen er ikke at gå head-to-head med Amazon. Det er en kamp, der er meget svær at vinde"

Coop's CTO er nu koncerndirektør: "Det gamle Coop IT råbte og skreg, men blev ikke taget alvorligt i forretningen. Det er blandt andet derfor, at vi har skiftet navn til Coop Teknologi"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job