Nu har Hydro fået regningen for det gigantiske hackerangreb - bliver dyrere end forventet

Hackerangrebet mod Norsk Hydro har vist at få store økonomiske konsekvenser for den norske industrigigant.

Artikel top billede

Den norske industrigigant Norsk Hydro har nu offentliggjort prisen for det gigantiske hackerangreb, som selskabet blev ramt af i forrige måned, og og regningen bliver væsentligt større end forventet.

For i en selskabsmeddelelse oplyser Norsk Hydro nu, at selskabet samlet set forventer, at omkostningerne forbundet med hackerangrebet i første kvartal løber op i mellem 400 og 450 millioner norske kroner.

Det svarer med den aktuelle kurs til mellem 300 og 350 millioner danske kroner, og dermed er den samlede regningen steget med op mod 100 millioner kroner siden marts, hvor Norsk Hydro meddelte, at man forventede at regningen vil lande på mellem 230 og 270 millioner danske kroner.

De høje omkostninger skyldes især, at selskabet har måtte skrue ned for produktionsapparatet over store dele af verden.

I Danmark, hvor Norsk Hydro har 800 ansatte i afdelinger i både Slagelse og Tønder, var det eksempelvis nødvendigt at lukke produktionen ned i et helt døgn og hjemsende alle produktionsmedarbejderne.

Læs også: Dansk Hydro-direktør efter hacker-angreb: "Vi løber rundt med USB-stik fra computer til computer for at flytte informationer rundt i forsyningskæden

”Cyberangrebet, der ramte os den 19. marts, har påvirket hele den globale organisation, og det er især afdelingen Extruded Solutions, som har været hårdest ramt af både driftsproblemer og økonomiske tab,” siger Svein Richard Brandtzæg ifølge selskabsmeddelelsen.

Udskyder kvartalsregnskaber

Norsk Hydro skulle have offentliggjort sit regnskab for første kvartal af 2019, men 12. april meddelte selskabet, at regnskabet først vil blive offentliggjort 5. juni.

I meddelelsen oplyser Norsk Hydro ligeledes, at Svein Richard Brandtzæg fratræder som koncernchef 8. maj. Han vil blive afløst af Hilde Merete Aasheim.

Læs også: Jan 'the dinosaur' blev den store helt efter Norsk Hydros gigantiske hackerangreb - selv om han er stærkt skeptisk over for teknologi

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S