Dansk it-fagforening får ny formand efter første kampvalg nogensinde

It-fagforbundet Samdata/HK får ny formand efter det første kampvalg i forbundets historie.

Artikel top billede

(Foto: www.ernstpoulsen.com / Ernst Poulsen)

Det danske it-fagforbund Samdata/HK med omkring 17.000 medlemmer får ny formand i skikkelse af Gitte Korsgaard Andreasen.

Hun er blevet valgt på fagforbundets delegeretmøde efter det første kampvalg nogensinde i fagforbundet historie, meddeler forbundet.

Hun aflæser Thomas Bisballe, der selv har valgt at trække sig fra posten efter seks år som formand.

Gitte Korsgaard Andreasen har i de senere år været en af fagforbundets to næstformænd, og helt usædvanligt valgte begge næstformænd at opstille som kandidater til formandsposten.

Foruden Gitte Korsgaard Andreasen drejede det sig om Per Robert Nedergaard Nielsen.

Ifølge Samdata/HK er det ellers kutymen, at bestyrelsen bliver enig om at opstille en enkelt formandskandidat, som så bliver valgt.

“Valget var relativt tæt, men Gitte Korsgaard Andreasen kunne efter stemmeoptællingen trække sig som vinder,” meddeler fagforbundet.

“Opgøret var ikke mere dramatisk end, at Per Robert Nedergaard Nielsen valgte at stille op som 1. næstformand, hvor han blev valgt til uden modkandidater,” lyder det fra Samdata/HK.

Næstformand i seks år

Gitte Korsgaard Nielsen har været næstformand i seks år. Hun er uddannet datanom og datamatiker og arbejder til daglig som specialkonsulent i it-sikkerhed i ATP.

Fagforbundet meddeler, at hun gennem årene selv har efteruddannet sig med en stribe eksaminer i ledelse, kommunikation, innovation og projektledelse.

Og netop efteruddannelsen er en mærkesag for hende, hedder det.

“En stor procentdel af Samdata\HK’s medlemmer er autodidakte it-folk eller også har de en kort it-uddannelse, der er suppleret af korte certificeringskurser eller enkeltfag. Det er helt afgørende, at de får mulighed for at uddanne sig – også med sammenhængende forløb, der giver et titel som for eksempel akademi- og diplomuddannelserne på erhvervsakademierne,” meddeler den nye formand ifølge fagforbundet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS