Dansk it-fagforening får ny formand efter første kampvalg nogensinde

It-fagforbundet Samdata/HK får ny formand efter det første kampvalg i forbundets historie.

Artikel top billede

(Foto: www.ernstpoulsen.com / Ernst Poulsen)

Det danske it-fagforbund Samdata/HK med omkring 17.000 medlemmer får ny formand i skikkelse af Gitte Korsgaard Andreasen.

Hun er blevet valgt på fagforbundets delegeretmøde efter det første kampvalg nogensinde i fagforbundet historie, meddeler forbundet.

Hun aflæser Thomas Bisballe, der selv har valgt at trække sig fra posten efter seks år som formand.

Gitte Korsgaard Andreasen har i de senere år været en af fagforbundets to næstformænd, og helt usædvanligt valgte begge næstformænd at opstille som kandidater til formandsposten.

Foruden Gitte Korsgaard Andreasen drejede det sig om Per Robert Nedergaard Nielsen.

Ifølge Samdata/HK er det ellers kutymen, at bestyrelsen bliver enig om at opstille en enkelt formandskandidat, som så bliver valgt.

“Valget var relativt tæt, men Gitte Korsgaard Andreasen kunne efter stemmeoptællingen trække sig som vinder,” meddeler fagforbundet.

“Opgøret var ikke mere dramatisk end, at Per Robert Nedergaard Nielsen valgte at stille op som 1. næstformand, hvor han blev valgt til uden modkandidater,” lyder det fra Samdata/HK.

Næstformand i seks år

Gitte Korsgaard Nielsen har været næstformand i seks år. Hun er uddannet datanom og datamatiker og arbejder til daglig som specialkonsulent i it-sikkerhed i ATP.

Fagforbundet meddeler, at hun gennem årene selv har efteruddannet sig med en stribe eksaminer i ledelse, kommunikation, innovation og projektledelse.

Og netop efteruddannelsen er en mærkesag for hende, hedder det.

“En stor procentdel af Samdata\HK’s medlemmer er autodidakte it-folk eller også har de en kort it-uddannelse, der er suppleret af korte certificeringskurser eller enkeltfag. Det er helt afgørende, at de får mulighed for at uddanne sig – også med sammenhængende forløb, der giver et titel som for eksempel akademi- og diplomuddannelserne på erhvervsakademierne,” meddeler den nye formand ifølge fagforbundet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,