KMD's hemmelige ansættelsesplan bryder forskelsbehandlingsloven: Se Prosas besked til medlemmer der har fået mistænkeligt jobafslag

Prosa søger kontakt til de medlemmer, der har en mistanke om at være ramt af reglerne i KMD's hemmelige ansættelsesplan, der kræver en særlig begrundelse for at ansætte nye medarbejdere over 36 år.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Computerworlds afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan, der tilsiger, at selskabets topledelse har krævet en særlig begrundelse, hvis der skal ansættes medarbejdere på over 36 år i Danmark fra 1. januar 2018, får nu it-fagforbundet Prosa til at kontakte sine medlemmer.

Ansættelsesplanen bryder flere punkter i forskelsbehandlingsloven.

I en meddelelse til medlemmerne opfordrer Prosa alle medlemmer, der har en formodning om at have fået afslag på et job hos KMD som følge af aldersdiskrimination til at kontakte fagforbundets jurister med henblik på at føre eventuelle erstatningssager.

"Topledelsen i KMD har siden 2018 forbudt organisationen at ansætte kandidater over 36 år. Det afslørede Computerworld i denne uge. Derfor opfordrer PROSA nu medlemmer, der mistænker at have fået jobafslag på baggrund af deres alder, til at kontakte PROSA's jurister, der vil se på, om der er grund for en erstatningssag," skriver Prosa i meddelelsen, der fortsætter:

"KMD’s ansættelsesplan er i strid med forskelsbehandlingsloven. En erstatningssag vil kunne føres, hvis det kan sandsynliggøres, at en ansøger er blevet afvist på grund af sin alder."

Læs mere om sagen her: Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Prosa vil rejse eventuelle erstatningssager

Meldingen fra Prosa kommer efter at fagforbundets formand, Niels Bertelsen, onsdag fortalte til Computerworld, at "hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag overfor KMD."

Det kan du læse mere om her: Efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan opfordrer Prosa sine medlemmer til at søge erstatning: "Hvis der er mulighed for det, så vil vi rejse en erstatningssag mod KMD"

Det fremgår af KMD's ansættelsesregler for 2018, 'Recruitment Governance 2018,' at skal angives en række særligt gode grunde, som skal godkendes af KMD's administrerende direktør Eva Berneke eller økonomidirektør, Jannich Lund, hvis selskabets ønsker at ansætte en kandidat over 36 år.

Hvis KMD vil ansætte en kandidat over 36 år uden særlig begrundelse, skal det ske i Polen.

De regler er, ifølge Natlie Videbæk Munkholm, lektor i arbejdsret ved Aarhus Universitet, i strid med forskelsbehandlingslovens § 1. stk. 2 og forskelsbehandlingslovens § 2.

"Det her er overhovedet ikke svært. KMD’s strategi er både i strid med lovens hensigt og lovens ord. Man må ikke begynde at sortere folk på baggrund af deres alder. Den strategi bringer KMD i strid med forskelsbehandlingsloven, fordi det er forbudt bare at tage lidt hensyn til folks alder," har hun fortalt til Computerworld.

Læs også: Afsløring: Kendt dansk advokatfirma rådgav KMD til at flytte data ud af landet i strid med statens aftale med kommunerne - se dokumenterne her

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S