Uber børsnoteres: Så meget er det engang så hypede selskab nu værd

Kørselstjenesten Uber er blevet børsnoteret til en værdi, der er en tredjedel lavere end, hvad mange forventede for et års siden.

Artikel top billede

Uber er netop blev børsnoteret til en værdi på 82 milliarder dollar svarende til 547 milliarder kroner.

Det lyder måske af meget, men ifølge nyhedsbureauet Reuterser det en markedsværdi der er en tredjedel lavere end det selskabets investeringsbanker forudså sidste år, og samtidig er i underkanten af, hvad markedet umiddelbart havde forventet.

Aktien blev introduceret til en pris på 45 dollar per aktie, hvilket er i den lave ende af det forventede prisspænd på mellem 44 dollar og 50 dollar.

Læs også: Uber med indrømmelse før gigantisk børsnotering: Vores selvkørende biler har lange udsigter

Konkurrent løb ind i børs-lussing

Ubers største amerikanske konkurrent, Lyft, blev børsnoteret i sidste måned, men har efterfølgende oplevet, at kursen er styrtdykket med 23 procent, og det er tilsyneladende i det lys, at vi skal se Ubers relativt konservative prissætning.

For ifølge Reuters har Uber haft et ønske om at undgå at løbe direkte ind i lignende børs-lussing.

Børsnoteringen af Uber er en af de mest imødesete børsnoteringer siden Facebooks børsdebut for syv år siden.

Men ifølge Reuters har den lave introduktionsværdi taget en del af gassen af ballonen.

Nyhedsbureauet betegner det som en undervældende debut for Uber.

En børsværdi på 82 milliard dollar er dog stadigvæk højere end Ubers seneste værdisætning på det private fundraising marked, der lød på 76 milliarder dollar.

Læs også: Ubers børsnotering skaber guldregn over stifterne: Så mange milliarder står selskabets stifter Travis Kalanick til at score

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S