Trods fiasko: Amazon overvejer stadig at lancere ny smartphone

Amazon afviser ikke, at selskabet vil lancere endnu en smartphone i fremtiden. Det er på trods af it-gigantens tidligere forsøg med en smartphone-lancering i 2014, der endte med at blive en kommerciel fiasko.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Den amerikanske it-gigant Amazon er ikke afvisende over for endnu et indtog på smartphone-markedet.

Det er på trods af lanceringen af selskabet "Fire Phone" i 2014, der blev en kommerciel fiasko.

Dave Limp, der er senior vice president i afdelingen devices and services ved Amazon, har været ude og sige, at hvis selskabet kan komme med en ny og differentieret idé til en smartphone, så er det ikke utænkeligt, at giganten vil gå ind i det marked igen.

Det skriver The Telegraph.

"Det er et stort markedssegement, og det kunne være interessant" siger han ifølge mediet, selvom selskabet ikke arbejder på en smartphone i øjeblikket.

"Vi er nødt til at forsætte med at eksperimentere, og de ting vi gerne vil eksperimentere med er dem, der virkelig differentiere sig. Svaret (til om selskabet vil forsøge sig med endnu en smartphone red.) er det samme svar til, om vi bygge en PC. Før at vi kan forsøge os med noget nyt, så er vi nødt til at have en idé til, hvordan vi kan differentiere os," siger han ifølge The Telegraph.

Amazon introducerede selskabets første smartphone tilbage i 2014. I selskabets årlige aktionærbrev fra i år skrev Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos, at smartphonen havde været en "fiasko", men at selskabets har taget erfaringerne med til blandt aldet udviklingen af Amazon Echo og Amazon Alexa.

Du kan læse mere om Amazons første smartphone her: Her er Amazons nye telefon - den kan betjenes på en helt ny og overraskende måde

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS