Trods fiasko: Amazon overvejer stadig at lancere ny smartphone

Amazon afviser ikke, at selskabet vil lancere endnu en smartphone i fremtiden. Det er på trods af it-gigantens tidligere forsøg med en smartphone-lancering i 2014, der endte med at blive en kommerciel fiasko.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Den amerikanske it-gigant Amazon er ikke afvisende over for endnu et indtog på smartphone-markedet.

Det er på trods af lanceringen af selskabet "Fire Phone" i 2014, der blev en kommerciel fiasko.

Dave Limp, der er senior vice president i afdelingen devices and services ved Amazon, har været ude og sige, at hvis selskabet kan komme med en ny og differentieret idé til en smartphone, så er det ikke utænkeligt, at giganten vil gå ind i det marked igen.

Det skriver The Telegraph.

"Det er et stort markedssegement, og det kunne være interessant" siger han ifølge mediet, selvom selskabet ikke arbejder på en smartphone i øjeblikket.

"Vi er nødt til at forsætte med at eksperimentere, og de ting vi gerne vil eksperimentere med er dem, der virkelig differentiere sig. Svaret (til om selskabet vil forsøge sig med endnu en smartphone red.) er det samme svar til, om vi bygge en PC. Før at vi kan forsøge os med noget nyt, så er vi nødt til at have en idé til, hvordan vi kan differentiere os," siger han ifølge The Telegraph.

Amazon introducerede selskabets første smartphone tilbage i 2014. I selskabets årlige aktionærbrev fra i år skrev Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos, at smartphonen havde været en "fiasko", men at selskabets har taget erfaringerne med til blandt aldet udviklingen af Amazon Echo og Amazon Alexa.

Du kan læse mere om Amazons første smartphone her: Her er Amazons nye telefon - den kan betjenes på en helt ny og overraskende måde

Læses lige nu

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse