Trods fiasko: Amazon overvejer stadig at lancere ny smartphone

Amazon afviser ikke, at selskabet vil lancere endnu en smartphone i fremtiden. Det er på trods af it-gigantens tidligere forsøg med en smartphone-lancering i 2014, der endte med at blive en kommerciel fiasko.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Den amerikanske it-gigant Amazon er ikke afvisende over for endnu et indtog på smartphone-markedet.

Det er på trods af lanceringen af selskabet "Fire Phone" i 2014, der blev en kommerciel fiasko.

Dave Limp, der er senior vice president i afdelingen devices and services ved Amazon, har været ude og sige, at hvis selskabet kan komme med en ny og differentieret idé til en smartphone, så er det ikke utænkeligt, at giganten vil gå ind i det marked igen.

Det skriver The Telegraph.

"Det er et stort markedssegement, og det kunne være interessant" siger han ifølge mediet, selvom selskabet ikke arbejder på en smartphone i øjeblikket.

"Vi er nødt til at forsætte med at eksperimentere, og de ting vi gerne vil eksperimentere med er dem, der virkelig differentiere sig. Svaret (til om selskabet vil forsøge sig med endnu en smartphone red.) er det samme svar til, om vi bygge en PC. Før at vi kan forsøge os med noget nyt, så er vi nødt til at have en idé til, hvordan vi kan differentiere os," siger han ifølge The Telegraph.

Amazon introducerede selskabets første smartphone tilbage i 2014. I selskabets årlige aktionærbrev fra i år skrev Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos, at smartphonen havde været en "fiasko", men at selskabets har taget erfaringerne med til blandt aldet udviklingen af Amazon Echo og Amazon Alexa.

Du kan læse mere om Amazons første smartphone her: Her er Amazons nye telefon - den kan betjenes på en helt ny og overraskende måde

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS