Trods fiasko: Amazon overvejer stadig at lancere ny smartphone

Amazon afviser ikke, at selskabet vil lancere endnu en smartphone i fremtiden. Det er på trods af it-gigantens tidligere forsøg med en smartphone-lancering i 2014, der endte med at blive en kommerciel fiasko.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Den amerikanske it-gigant Amazon er ikke afvisende over for endnu et indtog på smartphone-markedet.

Det er på trods af lanceringen af selskabet "Fire Phone" i 2014, der blev en kommerciel fiasko.

Dave Limp, der er senior vice president i afdelingen devices and services ved Amazon, har været ude og sige, at hvis selskabet kan komme med en ny og differentieret idé til en smartphone, så er det ikke utænkeligt, at giganten vil gå ind i det marked igen.

Det skriver The Telegraph.

"Det er et stort markedssegement, og det kunne være interessant" siger han ifølge mediet, selvom selskabet ikke arbejder på en smartphone i øjeblikket.

"Vi er nødt til at forsætte med at eksperimentere, og de ting vi gerne vil eksperimentere med er dem, der virkelig differentiere sig. Svaret (til om selskabet vil forsøge sig med endnu en smartphone red.) er det samme svar til, om vi bygge en PC. Før at vi kan forsøge os med noget nyt, så er vi nødt til at have en idé til, hvordan vi kan differentiere os," siger han ifølge The Telegraph.

Amazon introducerede selskabets første smartphone tilbage i 2014. I selskabets årlige aktionærbrev fra i år skrev Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos, at smartphonen havde været en "fiasko", men at selskabets har taget erfaringerne med til blandt aldet udviklingen af Amazon Echo og Amazon Alexa.

Du kan læse mere om Amazons første smartphone her: Her er Amazons nye telefon - den kan betjenes på en helt ny og overraskende måde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S