Tesla udsender straks-opdatering til flere modeller efter pludselige batteri-brande

Tesla udsender straks-opdateringer af softwaren til flere biler, efter flere biler pludselig er brudt i brand.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Tesla går straks i gang med at udsende software-opdateringer til Model S og Model X.

Det meddeler selskabet, efter to Model S-biler pludselig er brudt i brand i henholdsvis Shanghai og Hong Kong.

Branden er opstået i bilernes batterier, og den software-opdatering, der nu udsendes, skal løse forskellige problemstillinger i netop styringen af batterierne.

Samtidig har Tesla iværksat en undersøgelse af problemet.

“I takt med at vi fortsætter vores undersøgelse af årsagen, ændrer vi indstillingerne for opladning og den termiske styring i Model S og Model X,” meddeler Tesla.

Det kommer til at ske via softwareopdatering, der bliver ‘over the air’, hvilket jo betyder, at Tesla-bilerne ikke skal kobles fysisk til internettet for at modtage den.

Opdateringen skal ifølge Tesla beskytte batterierne og forbedre batteriernes levetid.

Ifølge selskabet tyder alt indtil videre på, at branden er opstået i ganske få af de pågældende bilers batterimoduler.

Siden 2013 er der blevet registreret i alt 14 tilfælde, hvor en Tesla-bil er brudt i brand. Ifølge nyhedsbureauet Reuters er det dog primært sket i forbindelse med uheld og sammenstød.

Læs Computerworlds test af Model S: Test: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job