Tesla udsender straks-opdatering til flere modeller efter pludselige batteri-brande

Tesla udsender straks-opdateringer af softwaren til flere biler, efter flere biler pludselig er brudt i brand.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Tesla går straks i gang med at udsende software-opdateringer til Model S og Model X.

Det meddeler selskabet, efter to Model S-biler pludselig er brudt i brand i henholdsvis Shanghai og Hong Kong.

Branden er opstået i bilernes batterier, og den software-opdatering, der nu udsendes, skal løse forskellige problemstillinger i netop styringen af batterierne.

Samtidig har Tesla iværksat en undersøgelse af problemet.

“I takt med at vi fortsætter vores undersøgelse af årsagen, ændrer vi indstillingerne for opladning og den termiske styring i Model S og Model X,” meddeler Tesla.

Det kommer til at ske via softwareopdatering, der bliver ‘over the air’, hvilket jo betyder, at Tesla-bilerne ikke skal kobles fysisk til internettet for at modtage den.

Opdateringen skal ifølge Tesla beskytte batterierne og forbedre batteriernes levetid.

Ifølge selskabet tyder alt indtil videre på, at branden er opstået i ganske få af de pågældende bilers batterimoduler.

Siden 2013 er der blevet registreret i alt 14 tilfælde, hvor en Tesla-bil er brudt i brand. Ifølge nyhedsbureauet Reuters er det dog primært sket i forbindelse med uheld og sammenstød.

Læs Computerworlds test af Model S: Test: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S