Tesla udsender straks-opdatering til flere modeller efter pludselige batteri-brande

Tesla udsender straks-opdateringer af softwaren til flere biler, efter flere biler pludselig er brudt i brand.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Tesla går straks i gang med at udsende software-opdateringer til Model S og Model X.

Det meddeler selskabet, efter to Model S-biler pludselig er brudt i brand i henholdsvis Shanghai og Hong Kong.

Branden er opstået i bilernes batterier, og den software-opdatering, der nu udsendes, skal løse forskellige problemstillinger i netop styringen af batterierne.

Samtidig har Tesla iværksat en undersøgelse af problemet.

“I takt med at vi fortsætter vores undersøgelse af årsagen, ændrer vi indstillingerne for opladning og den termiske styring i Model S og Model X,” meddeler Tesla.

Det kommer til at ske via softwareopdatering, der bliver ‘over the air’, hvilket jo betyder, at Tesla-bilerne ikke skal kobles fysisk til internettet for at modtage den.

Opdateringen skal ifølge Tesla beskytte batterierne og forbedre batteriernes levetid.

Ifølge selskabet tyder alt indtil videre på, at branden er opstået i ganske få af de pågældende bilers batterimoduler.

Siden 2013 er der blevet registreret i alt 14 tilfælde, hvor en Tesla-bil er brudt i brand. Ifølge nyhedsbureauet Reuters er det dog primært sket i forbindelse med uheld og sammenstød.

Læs Computerworlds test af Model S: Test: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job