"Til vores store overraskelse lykkedes det ham at skabe signifikante forbedringer helt uden at tage ny hardware i brug"

"Det eneste, han gjorde, var at tilføre en ny algoritme, der blandt andet går ind og styrer kølesystemet. På den måde lykkedes det at nedsætte energiforbruget i et helt datacenter med i gennemsnit 30 procent."

Artikel top billede

Her hos Google har vi nogle af de mest effektive datacentre i hele verden, og vi troede egentligt ikke, at det var muligt at gøre dem mere effektive.

Alligevel fik en af vores ingeniører i Californien sidste år den ide, at han vil forsøge at presse endnu mere effektivitet ud af dem. Det ville han gøre ved anvende machine learning.

Til vores store overraskelse lykkedes det ham at skabe signifikante forbedringer helt uden at tage ny hardware i brug.

Det eneste, han gjorde, var at tilføre en ny algoritme, der blandt andet går ind og styrer kølesystemet. På den måde lykkedes det at nedsætte energiforbruget i et helt datacenter med i gennemsnit 30 procent.

Algoritmen er blandt andet i stand til forudse, hvornår det er nødvendigt med vedligeholdelse af nogle af de dele, der anvendes i datacentreret, men algotimen går også ind og forudser temperaturudvikling, den fremtidige nedkølingskapacitet, og hvordan belastningen fra kunderne vil udvikle sig.

Lige nu tror jeg, at vi har ramt grænsen for, hvor meget vi kan effektivisere via algoritmer, men hos Google holder vi aldrig op med at eksperimentere.

Nogle af de ting, som vi kigger på i øjeblikket er blandt nye batteriteknologi, som vil gør det muligt at anvende endnu mere effektive batterier i datacentrene.

Alaa Salama, Data Center's Sustainability Manager, Google

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,