"Til vores store overraskelse lykkedes det ham at skabe signifikante forbedringer helt uden at tage ny hardware i brug"

"Det eneste, han gjorde, var at tilføre en ny algoritme, der blandt andet går ind og styrer kølesystemet. På den måde lykkedes det at nedsætte energiforbruget i et helt datacenter med i gennemsnit 30 procent."

Artikel top billede

Her hos Google har vi nogle af de mest effektive datacentre i hele verden, og vi troede egentligt ikke, at det var muligt at gøre dem mere effektive.

Alligevel fik en af vores ingeniører i Californien sidste år den ide, at han vil forsøge at presse endnu mere effektivitet ud af dem. Det ville han gøre ved anvende machine learning.

Til vores store overraskelse lykkedes det ham at skabe signifikante forbedringer helt uden at tage ny hardware i brug.

Det eneste, han gjorde, var at tilføre en ny algoritme, der blandt andet går ind og styrer kølesystemet. På den måde lykkedes det at nedsætte energiforbruget i et helt datacenter med i gennemsnit 30 procent.

Algoritmen er blandt andet i stand til forudse, hvornår det er nødvendigt med vedligeholdelse af nogle af de dele, der anvendes i datacentreret, men algotimen går også ind og forudser temperaturudvikling, den fremtidige nedkølingskapacitet, og hvordan belastningen fra kunderne vil udvikle sig.

Lige nu tror jeg, at vi har ramt grænsen for, hvor meget vi kan effektivisere via algoritmer, men hos Google holder vi aldrig op med at eksperimentere.

Nogle af de ting, som vi kigger på i øjeblikket er blandt nye batteriteknologi, som vil gør det muligt at anvende endnu mere effektive batterier i datacentrene.

Alaa Salama, Data Center's Sustainability Manager, Google

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S