Avis: Efterforskere finder bagdør i Huawei-infrastruktur

Huawei har placeret bagdøre i de netværk, som de store hollandske telefirmaer anvender, skriver hollandsk avis. Huawei benægter blankt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den omstridte kinesiske telegigant Huawei har indplaceret en skjult bagdør i de netværk, som flere af de førende hollandske telefirmaer anvender.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til den hollandske avis De Volksrant, der citerer unavngivne kilder i efterretningsbranchen for oplysningen.

Ifølge avisen undersøger det hollandske efterretningsvæsen, AIVD, nu, om situationen har betydet, at Huawei har spioneret til fordel for den kinesiske regering.

Huawei afviser blankt beskyldninger og understreger - som det har været tilfældet mange gange tidligere - at Huawei overholder alle regler i alle de lande, hvor selskabet har aktiviteter.

“Huawei holder døren lukket for regeringer og andre, der ønsker at anvende vores netværk til aktiviteter, der truer cybersikkerheden,” lyder det fra det kinesiske selskab.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS