Avis: Efterforskere finder bagdør i Huawei-infrastruktur

Huawei har placeret bagdøre i de netværk, som de store hollandske telefirmaer anvender, skriver hollandsk avis. Huawei benægter blankt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den omstridte kinesiske telegigant Huawei har indplaceret en skjult bagdør i de netværk, som flere af de førende hollandske telefirmaer anvender.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til den hollandske avis De Volksrant, der citerer unavngivne kilder i efterretningsbranchen for oplysningen.

Ifølge avisen undersøger det hollandske efterretningsvæsen, AIVD, nu, om situationen har betydet, at Huawei har spioneret til fordel for den kinesiske regering.

Huawei afviser blankt beskyldninger og understreger - som det har været tilfældet mange gange tidligere - at Huawei overholder alle regler i alle de lande, hvor selskabet har aktiviteter.

“Huawei holder døren lukket for regeringer og andre, der ønsker at anvende vores netværk til aktiviteter, der truer cybersikkerheden,” lyder det fra det kinesiske selskab.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S