Avis: Efterforskere finder bagdør i Huawei-infrastruktur

Huawei har placeret bagdøre i de netværk, som de store hollandske telefirmaer anvender, skriver hollandsk avis. Huawei benægter blankt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den omstridte kinesiske telegigant Huawei har indplaceret en skjult bagdør i de netværk, som flere af de førende hollandske telefirmaer anvender.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til den hollandske avis De Volksrant, der citerer unavngivne kilder i efterretningsbranchen for oplysningen.

Ifølge avisen undersøger det hollandske efterretningsvæsen, AIVD, nu, om situationen har betydet, at Huawei har spioneret til fordel for den kinesiske regering.

Huawei afviser blankt beskyldninger og understreger - som det har været tilfældet mange gange tidligere - at Huawei overholder alle regler i alle de lande, hvor selskabet har aktiviteter.

“Huawei holder døren lukket for regeringer og andre, der ønsker at anvende vores netværk til aktiviteter, der truer cybersikkerheden,” lyder det fra det kinesiske selskab.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision