Avis: Efterforskere finder bagdør i Huawei-infrastruktur

Huawei har placeret bagdøre i de netværk, som de store hollandske telefirmaer anvender, skriver hollandsk avis. Huawei benægter blankt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den omstridte kinesiske telegigant Huawei har indplaceret en skjult bagdør i de netværk, som flere af de førende hollandske telefirmaer anvender.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til den hollandske avis De Volksrant, der citerer unavngivne kilder i efterretningsbranchen for oplysningen.

Ifølge avisen undersøger det hollandske efterretningsvæsen, AIVD, nu, om situationen har betydet, at Huawei har spioneret til fordel for den kinesiske regering.

Huawei afviser blankt beskyldninger og understreger - som det har været tilfældet mange gange tidligere - at Huawei overholder alle regler i alle de lande, hvor selskabet har aktiviteter.

“Huawei holder døren lukket for regeringer og andre, der ønsker at anvende vores netværk til aktiviteter, der truer cybersikkerheden,” lyder det fra det kinesiske selskab.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S