Huawei-stifter: Huawei vil klare sig ‘fint’ trods amerikanske restriktioner

Huawei vil klare sig ‘fint’, selv om selskabet vil skulle klare sig uden amerikanske teknologier, siger stifter Ren Zhengfei.

Artikel top billede

Huawei vil klare sig fint i en fremtid, hvor selskabets brug af amerikanske teknologier i dets produkter er begrænset.

Det siger Huaweis grundlægger, mangemilliardæren Ren Zhengfei, til flere japanske medier.

Interviewene er foretaget inden Google besluttede at blokere for Huaweis brug af Android-licenser, hvilket du kan læse mere om her: Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig.

Ren Zhengfei siger til Reuters, at Huaweis vækst ganske vist nok vil bremse op, ‘men kun lidt.’

Han siger, at vækstraterne kan falde til under 20 procent som følge af de amerikanske restriktioner, som Donald Trump besluttede at indføre med nødretsstilstand i sidste uge.

Dem kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Ren Zhengfei siger, at selskabet har været forberedt på at blive omfattet af amerikanske restriktioner, og at det vil klare sig ‘fint’ selv uden chip fra amerikanske Qualcomm og andre amerikanske leverandører.

Huaweis egen chip-division, HiSilicon, meddeler, at det længe har været forberedt på et scenarie, hvor Huawei kan blive udelukket fra at købe amerikansk producerede chip og teknologi.

HiSilicon meddeler, at det selv kan sikre en stabil leverance af de fleste produkter.

Ren Zhengfei understreger, at Huawei ikke vil lade sig dirigere af den amerikanske regering.

Læs også:

Så meget kommer mistet TDC-aftale til at koste Huawei: Nu sætter selskabet beløb på.

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest