Huawei-stifter: Huawei vil klare sig ‘fint’ trods amerikanske restriktioner

Huawei vil klare sig ‘fint’, selv om selskabet vil skulle klare sig uden amerikanske teknologier, siger stifter Ren Zhengfei.

Artikel top billede

Huawei vil klare sig fint i en fremtid, hvor selskabets brug af amerikanske teknologier i dets produkter er begrænset.

Det siger Huaweis grundlægger, mangemilliardæren Ren Zhengfei, til flere japanske medier.

Interviewene er foretaget inden Google besluttede at blokere for Huaweis brug af Android-licenser, hvilket du kan læse mere om her: Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig.

Ren Zhengfei siger til Reuters, at Huaweis vækst ganske vist nok vil bremse op, ‘men kun lidt.’

Han siger, at vækstraterne kan falde til under 20 procent som følge af de amerikanske restriktioner, som Donald Trump besluttede at indføre med nødretsstilstand i sidste uge.

Dem kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Ren Zhengfei siger, at selskabet har været forberedt på at blive omfattet af amerikanske restriktioner, og at det vil klare sig ‘fint’ selv uden chip fra amerikanske Qualcomm og andre amerikanske leverandører.

Huaweis egen chip-division, HiSilicon, meddeler, at det længe har været forberedt på et scenarie, hvor Huawei kan blive udelukket fra at købe amerikansk producerede chip og teknologi.

HiSilicon meddeler, at det selv kan sikre en stabil leverance af de fleste produkter.

Ren Zhengfei understreger, at Huawei ikke vil lade sig dirigere af den amerikanske regering.

Læs også:

Så meget kommer mistet TDC-aftale til at koste Huawei: Nu sætter selskabet beløb på.

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect