Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Google begrænser med omgående virkning kinesiske Huaweis brug af Android. Huawei vil ikke længere have adgang til tjenester fra Google.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Alle kommende smartphones fra kinesiske Huawei vil komme til at køre en begrænset udgave af Android.

Sådan lyder det fra Google, der i kølvandet på præsident Donald Trumps nødrets-beslutning i sidste uge omgående suspenderer alt samarbejde med Huawei.

Du kan læse mere om Donald Trumps forbud her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Suspenderer handel

Ifølge nyhedsbureauet Reuters suspenderer Google al handel med Huawei, der ‘kræver overførsel af hardware, software og teknisk service bortset fra dem, der er offentligt tilgængelige via open source-licenser.’

Det betyder med andre ord, at Huawei mister retten til at indbygge adgang til Google-tjenester som Google Play Store, YouTube og lignende på kommende smartphones.

Huawei mister også muligheden for at udsende løbende opdateringer til Android fra Google.

Til gengæld mister Huawei ikke retten til at anvende Android, som i den mest simple form er tilgængelig som open source.

“Huawei vil kun kunne anvende den offentligt tilgængelig version af Android og vil ikke kunne få adgang til propreitære apps og services fra Google,” siger en kilde til Reuters.

Nuværende brugere af smartphones fra Huawei vil fortsat kunne anvende og downloade opdateringer og andet leveret af Google, hedder det.

Beslutningen kan få alvorlige konsekvenser for fremadstormende Huawei, der fornylig overhalede Apple som verdens næstsstørste smartphone-producent-

Det kan du læse mere om her: Huawei overtager Apples plads som verdens andenstørste smartphone-producent

Under heftig beskydning

Amerikanerne har længe givet udtryk for, at de mener, at Huawei samarbejder lige lovlig tæt med den kinesiske regering.

De frygter, at Huawei kan udnytte sit udstyr til at levere vigtige oplysninger til den kinesiske regering.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Et lignende forbud var for et års tid siden ved at knække halsen på en af de andre helt store kinesiske techfirmaer ZTE.

Det kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland