Massevis af danske unge afvises på uddannelser, som erhvervslivet ellers skriger efter

Mange unge bliver afvist på uddannelser, som erhvervslivet efterspørger - herunder it-uddannelserne, hvor it-firmaerne ellers står klar med startlønninger på 40.000 kroner til selv bachelorer.

Artikel top billede

Mange unge danskere kan ikke komme ind på de uddannelser, som de ønsker, selv om erhvervslivet i stor stil efterspørger folk med netop de kompetencer - herunder inden for it, skriver Finans.

Det gælder eksempelvis faget softwareudvikling, der står på listen over uddannelser, som op mod otte ud af 10 kvalificerede unge afvises til.

Avisen har som eksempel på erhvervslivets efterspørgsel snakket med 24-årige Thor Olesen, der læser softwareudvikling på IT-Universitetet.

Han fortæller, at det er ‘næsten overvældende’ med interessen, selv om han indtil videre kun har bestået en bachelor i softwareudvikling.

“Nogle af mine medstuderende får allerede efter deres bachelor tilbudt en startløn på 40.000 kroner om måneden. Jeg er aktivt taget til flere samtaler, hvor jeg kan mærke, at der er en meget stor interesse men hvor jeg så har valgt at sige fra," siger han til avisen.

DI mener, at uddannelsesinstitutionerne prioriterer forkert, når de ikke kan uddanne unge til de kompetencer, som erhvervslivet efterspørger.

Læs også:

Mere end hver tredje danske virksomhed har problemer med at finde it-folk

Dansk it-konsulenthus har meldt sig ud af lønkampen om de ansatte: "I stedet for at bruge alle pengene på den individuelle, så bruger vi dem på sammenholdet"

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS