Massevis af danske unge afvises på uddannelser, som erhvervslivet ellers skriger efter

Mange unge bliver afvist på uddannelser, som erhvervslivet efterspørger - herunder it-uddannelserne, hvor it-firmaerne ellers står klar med startlønninger på 40.000 kroner til selv bachelorer.

Artikel top billede

Mange unge danskere kan ikke komme ind på de uddannelser, som de ønsker, selv om erhvervslivet i stor stil efterspørger folk med netop de kompetencer - herunder inden for it, skriver Finans.

Det gælder eksempelvis faget softwareudvikling, der står på listen over uddannelser, som op mod otte ud af 10 kvalificerede unge afvises til.

Avisen har som eksempel på erhvervslivets efterspørgsel snakket med 24-årige Thor Olesen, der læser softwareudvikling på IT-Universitetet.

Han fortæller, at det er ‘næsten overvældende’ med interessen, selv om han indtil videre kun har bestået en bachelor i softwareudvikling.

“Nogle af mine medstuderende får allerede efter deres bachelor tilbudt en startløn på 40.000 kroner om måneden. Jeg er aktivt taget til flere samtaler, hvor jeg kan mærke, at der er en meget stor interesse men hvor jeg så har valgt at sige fra," siger han til avisen.

DI mener, at uddannelsesinstitutionerne prioriterer forkert, når de ikke kan uddanne unge til de kompetencer, som erhvervslivet efterspørger.

Læs også:

Mere end hver tredje danske virksomhed har problemer med at finde it-folk

Dansk it-konsulenthus har meldt sig ud af lønkampen om de ansatte: "I stedet for at bruge alle pengene på den individuelle, så bruger vi dem på sammenholdet"

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S