Massevis af danske unge afvises på uddannelser, som erhvervslivet ellers skriger efter

Mange unge bliver afvist på uddannelser, som erhvervslivet efterspørger - herunder it-uddannelserne, hvor it-firmaerne ellers står klar med startlønninger på 40.000 kroner til selv bachelorer.

Artikel top billede

Mange unge danskere kan ikke komme ind på de uddannelser, som de ønsker, selv om erhvervslivet i stor stil efterspørger folk med netop de kompetencer - herunder inden for it, skriver Finans.

Det gælder eksempelvis faget softwareudvikling, der står på listen over uddannelser, som op mod otte ud af 10 kvalificerede unge afvises til.

Avisen har som eksempel på erhvervslivets efterspørgsel snakket med 24-årige Thor Olesen, der læser softwareudvikling på IT-Universitetet.

Han fortæller, at det er ‘næsten overvældende’ med interessen, selv om han indtil videre kun har bestået en bachelor i softwareudvikling.

“Nogle af mine medstuderende får allerede efter deres bachelor tilbudt en startløn på 40.000 kroner om måneden. Jeg er aktivt taget til flere samtaler, hvor jeg kan mærke, at der er en meget stor interesse men hvor jeg så har valgt at sige fra," siger han til avisen.

DI mener, at uddannelsesinstitutionerne prioriterer forkert, når de ikke kan uddanne unge til de kompetencer, som erhvervslivet efterspørger.

Læs også:

Mere end hver tredje danske virksomhed har problemer med at finde it-folk

Dansk it-konsulenthus har meldt sig ud af lønkampen om de ansatte: "I stedet for at bruge alle pengene på den individuelle, så bruger vi dem på sammenholdet"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S