Massevis af danske unge afvises på uddannelser, som erhvervslivet ellers skriger efter

Mange unge bliver afvist på uddannelser, som erhvervslivet efterspørger - herunder it-uddannelserne, hvor it-firmaerne ellers står klar med startlønninger på 40.000 kroner til selv bachelorer.

Artikel top billede

Mange unge danskere kan ikke komme ind på de uddannelser, som de ønsker, selv om erhvervslivet i stor stil efterspørger folk med netop de kompetencer - herunder inden for it, skriver Finans.

Det gælder eksempelvis faget softwareudvikling, der står på listen over uddannelser, som op mod otte ud af 10 kvalificerede unge afvises til.

Avisen har som eksempel på erhvervslivets efterspørgsel snakket med 24-årige Thor Olesen, der læser softwareudvikling på IT-Universitetet.

Han fortæller, at det er ‘næsten overvældende’ med interessen, selv om han indtil videre kun har bestået en bachelor i softwareudvikling.

“Nogle af mine medstuderende får allerede efter deres bachelor tilbudt en startløn på 40.000 kroner om måneden. Jeg er aktivt taget til flere samtaler, hvor jeg kan mærke, at der er en meget stor interesse men hvor jeg så har valgt at sige fra," siger han til avisen.

DI mener, at uddannelsesinstitutionerne prioriterer forkert, når de ikke kan uddanne unge til de kompetencer, som erhvervslivet efterspørger.

Læs også:

Mere end hver tredje danske virksomhed har problemer med at finde it-folk

Dansk it-konsulenthus har meldt sig ud af lønkampen om de ansatte: "I stedet for at bruge alle pengene på den individuelle, så bruger vi dem på sammenholdet"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS