Sydkorea vil udskifte Windows med Linux

Den sydkoreanske indenrigsminister annoncerede tidligere på ugen planer om en omfattende udrulning af Linux i stedet for Windows.

Artikel top billede

Som del af en plan om at skære ned på omkostninger og mindske afhængigheden til et enkelt operativsystem, fremlagde Sydkoreas indenrigsministerfor nyligt en plan, der sigter mod at udskifte Windows med Linux i staten.

Det skriver Zdnet.com

Den sydkoreanske indenrigsminister forventer at bruge omkring 4,3 milliarder kroner på nye pc'er i forbindelse med Linux-udrulningen, som endnu ikke er blevet specificeret yderligere.

Den enorme Linux-udrulning vil gå i gang som planlagt, hvis der ikke identificeres sikkerhedsproblemer i en testfase, lyder det.

Læs også: Nu kaster Microsoft for alvor sin kærlighed på open source: Nu kommer Windows 10 med indbygget Linux-styresystem

Det vides ikke, hvad andelen af Windows 7-versioner er i det sydkoreanske statsapparat, men udmeldingen kommer i forbindelse med, at man mange steder er ved at gøre sig klar til, at supportperioden på Windows 7 stopper.

Efter 14. januar 2020 vil Microsoft stoppe med at udgive de generelle sikkerhedsopdateringer, mens man kan betale ekstra for såkaldte 'Extended Support Updates' (ESUs).

Det kan du læse mere om her: Så meget kommer forlænget support af Windows 7 komme til at koste fra januar 2020 - Microsoft vil fordoble prisen hvert år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job