Danske SDC skærer ned for bemandingen

Danske SDC skærer løbende ned for bemandingen i forbindelse med ‘et niveauskifte.’

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske leverandør af it-løsninger til banksektoren, SDC, har over de seneste år skåret medarbejderstaben ned med omkring 70 stillinger som følge af ‘et niveaskifte,” meddeler direktør Jesper Scharff til ITWatch.

Det svarer til et fald på omkring 11 procent over de seneste tre år. Alene i det seneste år er SDC’s mandskab blevet beskåret med 34 fuldtidsstillinger.

For tiden har selskabet 568 medarbejdere.

“Vi er godt i gang med et niveauskifte, hvor vi fornyer vores systemer og tekniske platforme. Det indebærer blandt andet en effektivisering og forenkling, hvor vi kan udvikle og drive systemer med færre ressourcer,” skriver Jesper Scharff i en mail til mediet.

Han peger desuden på, at SDC arbejder efter en strategi, hvor opgaver bliver outsourcet, hvis der er brug for særlige kompetencer.

Læs også:

Med enorme datamængder bekæmper SDC hvidvaskning i 120 nordiske banker

Få det store overblik: Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør

Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S