Danske SDC skærer ned for bemandingen

Danske SDC skærer løbende ned for bemandingen i forbindelse med ‘et niveauskifte.’

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske leverandør af it-løsninger til banksektoren, SDC, har over de seneste år skåret medarbejderstaben ned med omkring 70 stillinger som følge af ‘et niveaskifte,” meddeler direktør Jesper Scharff til ITWatch.

Det svarer til et fald på omkring 11 procent over de seneste tre år. Alene i det seneste år er SDC’s mandskab blevet beskåret med 34 fuldtidsstillinger.

For tiden har selskabet 568 medarbejdere.

“Vi er godt i gang med et niveauskifte, hvor vi fornyer vores systemer og tekniske platforme. Det indebærer blandt andet en effektivisering og forenkling, hvor vi kan udvikle og drive systemer med færre ressourcer,” skriver Jesper Scharff i en mail til mediet.

Han peger desuden på, at SDC arbejder efter en strategi, hvor opgaver bliver outsourcet, hvis der er brug for særlige kompetencer.

Læs også:

Med enorme datamængder bekæmper SDC hvidvaskning i 120 nordiske banker

Få det store overblik: Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør

Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job