Danske SDC skærer ned for bemandingen

Danske SDC skærer løbende ned for bemandingen i forbindelse med ‘et niveauskifte.’

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske leverandør af it-løsninger til banksektoren, SDC, har over de seneste år skåret medarbejderstaben ned med omkring 70 stillinger som følge af ‘et niveaskifte,” meddeler direktør Jesper Scharff til ITWatch.

Det svarer til et fald på omkring 11 procent over de seneste tre år. Alene i det seneste år er SDC’s mandskab blevet beskåret med 34 fuldtidsstillinger.

For tiden har selskabet 568 medarbejdere.

“Vi er godt i gang med et niveauskifte, hvor vi fornyer vores systemer og tekniske platforme. Det indebærer blandt andet en effektivisering og forenkling, hvor vi kan udvikle og drive systemer med færre ressourcer,” skriver Jesper Scharff i en mail til mediet.

Han peger desuden på, at SDC arbejder efter en strategi, hvor opgaver bliver outsourcet, hvis der er brug for særlige kompetencer.

Læs også:

Med enorme datamængder bekæmper SDC hvidvaskning i 120 nordiske banker

Få det store overblik: Her er Danmarks bedste outsourcing-leverandør

Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job