USA klar med 700 millioner dollar til at fjerne Huawei-udstyr hos virksomheder

Flere politikere i USA er klar med 700 millioner dollar, der skal hjælpe amerikanske virksomheder med at slippe af med Huawei.

Artikel top billede

Onsdag fremlagde flere amerikanske politikere i senatet et lovforslag, der skal hjælpe amerikanske televirksomheder med at slippe af med alt Huawei-udstyr.

Der er sat 700 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 4,6 milliarder kroner af til forslaget.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lovforslaget kommer efter, at USA har beskyldt Huawei for at spionere på andre lande gennem sit teleudstyr.

Derfor har den amerikanske regering samtidig advaret andre allierede lande om ikke at anvende Huaweis udstyr til det kommende 5G-netværk.

“Med så meget på spil er vi nødt til at beskytte vores kommunikationsinfrastruktur mod trusler fra udenlandske regeringer og virksomheder som Huawei,” siger den republikanske senator Tom Cotton, der er en af politikerne bag lovforslag.

Forslaget har opbakning fra politikere fra begge de to partier i senatet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics