USA klar med 700 millioner dollar til at fjerne Huawei-udstyr hos virksomheder

Flere politikere i USA er klar med 700 millioner dollar, der skal hjælpe amerikanske virksomheder med at slippe af med Huawei.

Artikel top billede

Onsdag fremlagde flere amerikanske politikere i senatet et lovforslag, der skal hjælpe amerikanske televirksomheder med at slippe af med alt Huawei-udstyr.

Der er sat 700 millioner dollar, eller hvad der svarer til omkring 4,6 milliarder kroner af til forslaget.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lovforslaget kommer efter, at USA har beskyldt Huawei for at spionere på andre lande gennem sit teleudstyr.

Derfor har den amerikanske regering samtidig advaret andre allierede lande om ikke at anvende Huaweis udstyr til det kommende 5G-netværk.

“Med så meget på spil er vi nødt til at beskytte vores kommunikationsinfrastruktur mod trusler fra udenlandske regeringer og virksomheder som Huawei,” siger den republikanske senator Tom Cotton, der er en af politikerne bag lovforslag.

Forslaget har opbakning fra politikere fra begge de to partier i senatet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S