Trusslen fra hackere skærer ned på antallet af it-sikkerhedsvirksomheder

Den stigende trussel fra cyberkriminelle betyder en konsolidering i markedet for it-sikkerhedsselskaber.

Artikel top billede

Flere trusler betyder færre sikkerhedsvirksomheder. Det kan lyde ulogisk, men er ikke detro mindre tilfældet i den danske it-sikkerhedsbranche.

It-sikkerheds-virksomhederne er nemlig i gang med en konsolidering i markedet i takt med, at der bliver flere trusler mod det danske virksomheder.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

"Sikkerhedsmarkedet var tidligere meget diffust, men firmaer som Symantec forsøger nu at tilbyde alt inden for sikkerhed, mens Microsoft, Google og Amazon er begyndt at bygge deres egne sikkerhedssystemer ind i softwaren. Derfor tror jeg, at vi vil se færre, men større firmaer fremover," siger Troels Ørting Jørgensen, formand for Centre for Cybersecurity hos World Economic Forum til erhvervsmediet.

En rapport fra erhvervsstyrelsen peger i samme retning af, at flere mindre selskaber er begyndt at slå sig sammen for at få flere muskler over for de cyberkriminelle.

Læs også: Her er danske Ezentas planer efter salg til global konkurrent

Et dansk eksempel er it-sikkerhedsvirksomheden Ezenta, der tidligere på året blev opkøbt af finske Nixu.

“'Size matters' – også i cybersikkerhed. For vi er nødt til at tiltrække de bedste medarbejdere for at kunne tiltrække de store projekter hos kunderne, og der er det afgørende at du har en vis størrelse og professionalisme. Tillid er alfa omega inden for cybersikkerhed,” fortalte Niels Kemal Onat, topchef i Ezenta, til Computerworld efter opkøbet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job