Trusslen fra hackere skærer ned på antallet af it-sikkerhedsvirksomheder

Den stigende trussel fra cyberkriminelle betyder en konsolidering i markedet for it-sikkerhedsselskaber.

Artikel top billede

Flere trusler betyder færre sikkerhedsvirksomheder. Det kan lyde ulogisk, men er ikke detro mindre tilfældet i den danske it-sikkerhedsbranche.

It-sikkerheds-virksomhederne er nemlig i gang med en konsolidering i markedet i takt med, at der bliver flere trusler mod det danske virksomheder.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

"Sikkerhedsmarkedet var tidligere meget diffust, men firmaer som Symantec forsøger nu at tilbyde alt inden for sikkerhed, mens Microsoft, Google og Amazon er begyndt at bygge deres egne sikkerhedssystemer ind i softwaren. Derfor tror jeg, at vi vil se færre, men større firmaer fremover," siger Troels Ørting Jørgensen, formand for Centre for Cybersecurity hos World Economic Forum til erhvervsmediet.

En rapport fra erhvervsstyrelsen peger i samme retning af, at flere mindre selskaber er begyndt at slå sig sammen for at få flere muskler over for de cyberkriminelle.

Læs også: Her er danske Ezentas planer efter salg til global konkurrent

Et dansk eksempel er it-sikkerhedsvirksomheden Ezenta, der tidligere på året blev opkøbt af finske Nixu.

“'Size matters' – også i cybersikkerhed. For vi er nødt til at tiltrække de bedste medarbejdere for at kunne tiltrække de store projekter hos kunderne, og der er det afgørende at du har en vis størrelse og professionalisme. Tillid er alfa omega inden for cybersikkerhed,” fortalte Niels Kemal Onat, topchef i Ezenta, til Computerworld efter opkøbet.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS