Trusslen fra hackere skærer ned på antallet af it-sikkerhedsvirksomheder

Den stigende trussel fra cyberkriminelle betyder en konsolidering i markedet for it-sikkerhedsselskaber.

Artikel top billede

Flere trusler betyder færre sikkerhedsvirksomheder. Det kan lyde ulogisk, men er ikke detro mindre tilfældet i den danske it-sikkerhedsbranche.

It-sikkerheds-virksomhederne er nemlig i gang med en konsolidering i markedet i takt med, at der bliver flere trusler mod det danske virksomheder.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

"Sikkerhedsmarkedet var tidligere meget diffust, men firmaer som Symantec forsøger nu at tilbyde alt inden for sikkerhed, mens Microsoft, Google og Amazon er begyndt at bygge deres egne sikkerhedssystemer ind i softwaren. Derfor tror jeg, at vi vil se færre, men større firmaer fremover," siger Troels Ørting Jørgensen, formand for Centre for Cybersecurity hos World Economic Forum til erhvervsmediet.

En rapport fra erhvervsstyrelsen peger i samme retning af, at flere mindre selskaber er begyndt at slå sig sammen for at få flere muskler over for de cyberkriminelle.

Læs også: Her er danske Ezentas planer efter salg til global konkurrent

Et dansk eksempel er it-sikkerhedsvirksomheden Ezenta, der tidligere på året blev opkøbt af finske Nixu.

“'Size matters' – også i cybersikkerhed. For vi er nødt til at tiltrække de bedste medarbejdere for at kunne tiltrække de store projekter hos kunderne, og der er det afgørende at du har en vis størrelse og professionalisme. Tillid er alfa omega inden for cybersikkerhed,” fortalte Niels Kemal Onat, topchef i Ezenta, til Computerworld efter opkøbet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job