Huawei udelukket fra at bruge SD-kort og microSD

Seneste udvikling i blokeringen af Huawei er nu, at den kinesiske smartphoneproducent ikke længere må gøre brug af SD- eller microSD-kort.

Artikel top billede

Billede: Dan Jensen.

Huawei er blevet ramt hårdt af USA's blokade. Den fortsætter i styrke.

Nu er det kinesiske selskab blevet udelukket fra SD Association, der er den organisation, der udsteder licenser til SD-kort.

Det skriver Theverge.

Udelukkelsen betyder, at Huawei mister retten til at bygge telefoner, bærbarer og andre produkter med SD- eller microSD-support i fremtiden.

Organisationen SD Association har meddelt, at udelukkelsen af Huawei sker på baggrund af Donald Trumps blokade af det kinesiske selskab.

Læs mere: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Nuværende Huawei-produkter bliver ikke ramt af udelukkelsen, men fremover vil Huawei altså ikke have ret til officielt at gøre brug af standarden.

Dermed følger SD Association samme linje som en række andre toneangivende selskaber som Google, ARM, Intel, Qualcomm og Broadcom, der har valgt at stoppe samarbejdet med Huawei.

Se hele listen her: Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Huawei-forbuddet er endnu en eskalering af den verserende handelskrig mellem USA og Kina.

Efter flere måneders amerikanske beskyldninger om spionage, teknologi-tyveri og for 'at være styret af den kinesiske regering,’ rammes Huawei altså af et omsiggribende totalforbud.

Huawei har erklæret sig uskyldig i alle de amerikanske anklager.

Læs også: Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS