Efter mere end 10 års underskud profiterer flere elselskaber nu på fiber

Store investeringer i fibernet kaster nu efter mange års venten gevinster af sig hos en række store elselskaber, der i 2018 har forvandlet massive underskud til overskud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For flere store elselskaber skulle der gå mere end 10 år med massive underskud, før investeringerne i fibernettet gav plus på bundlinjen.

Nu ser blødningen ud til at være stoppet, viser flere store elselskabers regnskabsbøger, der nu er begyndt at lukrere på deres store fiberinvesteringer.

Det skriver Finans.

Energi- og telekoncernen SE har investeret syv milliarder kroner i fibernet og kunne efter mere ti år med underskud præsentere et overskud på 70 millioner kroner i 2018.

Årsagen til at selskaberne nu er begyndt at tjene penge skyldes navnlig en større fiberefterspørgsel. Det mener Niels Duedahl, administrende direktør i energi- og telekoncernen SE, der overfor Finans fortæller, at to ud af tre husstande kobler sig på fiber, så snart de er blevet gravet ned.

"Når vi graver fibernet ad en to kilometer lang grusvej ud til en landmand, er det rent finansielt ikke en god investering. Men man skal kigge på vores økonomi for det samlede fibernet, som både viser overskud og et positivt cash flow efter investeringer."

Læs også: Fibernet på vej til tusindvis af husstande på Sjælland: Se hvilket områder her

Også energiselskabet Eniig har formået at vende udviklingen. Efter 13 års underskud nåede koncernen et overskud før finansielle poster på 11 millioner kroner i 2018.

Her peger Martin Romvig, administrerende direktør i Eniig, på, at årsagen er, at man har åbnet for konkurrenter som TDC og Telenor.

Ikke alle elselskaber har endnu formået at vende underskuddene på fiber. Fiba, der er ejet af Seas Nve og Nrgi, landede ifølge Finans et underskud på 170 millioner kroner i 2018, når man fjerner salget af Nianet.

Læs også: TDC indgår fiber-aftale med Eniig: Tusindvis af husstande får nu adgang til tv og bredbånd fra TDC

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS