Morgen-briefing: MacKenzie Bezos vil give Amazon-formue væk / Google investerer 4,5 milliarder kroner i datacenter i Finland / Nyt fagligt netværk for fynske it-folk

MacKenzie Bezos vil give Amazon-formue væk. Google investerer 4,5 milliarder kroner i datacenter i Finland. Nyt fagligt netværk for fynske it-folk. Danske Subway Surfers runder 2,5 milliarder downloads. Lokalt datacenter-firma: Danske firmaer foretrækker lokale samarbejdspartnere

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer onsdagens morgen-briefing, som i dag er sammensat af morgenkvist-bestyrer Dan Jensen.

MacKenzie Bezos vil give Amazon-formue væk

MacKenzie Bezos vil efter sin skilsmisse fra verdens rigeste mand, Amazons Jeff Bezos, give halvdelen af sin formue væk til velgørenhed.

Hun har nemlig efter skilsmissen - der indbringer hende næsten 250 milliarder kroner - meldt sig under fanerne i The Giving Pledge-bevægelsen, som har Bill Gates og Warren Buffet som nogle af de drivende kræfter.

MacKenzie Bezos får med skilsmissen 25 procent af Jeff Bezos' aktier i Amazon. Det svarer til omkring fire procent af det mægtige selskabs aktiekapital.

Hun har dog overdraget sin stemmeret til Jeff Bezos, hvilket du kan læse mere om her: Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Google investerer 4,5 milliarder kroner i datacenter i Finland

Google vil investere omkring 600 millioner euro - omkring 4,5 milliarder kroner - i et splinternyt datacenter, som skal ligge i den finske ny Hamina, der ligger ved kysten mellem Helsinki og Sankt Petersborg.

Google har allerede et datacenter i Hamina, hvor selskabet blandt andet bruger koldt vand fra Den Finske Bugt til køling.

Selskabets øvrige datacentre i Europa ligger i Holland, Irland og Belgien.

Læs også: Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark.

Nyt fagligt netværk for fynske it-folk

En række fynske it-folk fra Umbraco har sammen med IT-Branchen etableret det fynske netværk Cloud Club, meddeler de.

“Udover at være et fagligt forum med fokus på kompetenceudvikling, så handler it-netværket i lige så høj grad om at både it-folk og medarbejdere skal få øjnene op for, at der er en masse spændende virksomheder, teknologiske løsninger og kompetente medarbejdere på Fyn og derved skabe mere forretning sammen,” lyder det fra netværket.

Ifølge IT-Branchen findes der i dag cirka 500 it-virksomheder på Fyn - herunder mange mindre og ny-etablerede.

“Vi er nu nået dertil, hvor man som it-specialist godt kan have store ambitioner, når man bor og arbejder på Fyn. Med det her netværk rykker vi endnu tættere sammen på Fyn og skaber mere forretning til hinanden. Derved får flere også øjnene op for, at det ikke længere er nødvendigt at slå en sløjfe forbi for eksempel København og Aarhus i jagte på de spændende jobs,” lyder det fra Jacob Midtgaard-Olesen, der er CTO hos Umbraco.

Danske Subway Surfers runder 2,5 milliarder downloads

Det danske mobilspil Subway Surfers har nu rundet 2,5 milliarder downloads, meddeler selskaberne bag, Kiloo og Sybo.

Spillet er netop fyldt syv år og er ifølge selskabet et af de mest downloadede spil i verden.

“At krydse 2,5 miliarder downloads er en milepæl for Subway Surfers. Det viser, at vores løbende indsats for at holde spillet sjovt og engagerende er i øjenhøjde med vores fans. I sidste ende er det altid spillerne, der bestemmer om et spil holder til at blive til en evergreen,” lyder det fra Jacob Møller, CEO i Kiloo.

Læs også: Her er de mest downloadede apps til iOS og Android i 2017: Danske Subway Surfers springer afsted.

Lokalt datacenter-firma: Danske firmaer foretrækker lokale samarbejdspartnere

De fleste store danske virksomheder arbejder på en multicloud-strategi og foretrækker her at samarbejde med specialiserede, lokale samarbejdspartnere, lyder det fra danske Interxion, der som colocation-leverandør leverer netop dette.

Budskabet kommer på baggrund af en undersøgelse udarbejdet af det tyske analysehus RIA, meddeler Interxion.

“Undersøgelsen viser, at kun 25 procent af de danske virksomheder peger på globale cloud-platforme som deres foretrukne samarbejdspartnere til implementering af deres multi-cloud-strategi. De globale cloud-platforme [som Azure, Google Cloud etc, red] står dermed svagere [i Danmark, red] end i for eksempel Irland (35 procent.), Tyskland (31 procent) og Sverige (29 procent.),” lyder det fra Interxion.

Tilbage fredag

Morgen-briefing udkommer ikke i morgen torsdag, hvor det som bekendt er Kristi Himmelfartsdag.

Vi er tilbage i din indboks og på cw.dk med en frisk morgen-briefing på fredag.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job