Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Hvis Nets når en række vækstmål står en række chefer hos betalingsvirksomheden til en klækkelig gevinst på syv milliarder kroner. Det viser en kortlægning, foretaget af Børsen.

Artikel top billede

Syv milliarder kroner.

Nej det er ikke omsætningen hos en stor dansk virksomhed, men den gevinst, 60 til 70 udvalgte ledere og specialister er blevet stillet i udsigt, hvis den danske betalingskoncern Nets når nogle vækstmål de kommende år.

Det skriver Børsen.

Nets har indført et nyt incitamentsprogram og gennem dette har en række medarbejdere i toppen af Nets mulighed for at medinvestere i Nets.

"Som led i at sikre sammenfaldne interesser om Nets' langsigtede udvikling har vi i ejerkredsen besluttet at tilbyde en gruppe af udvalgte ledere og specialister muligheden for at medinvestere i Nets og altså både dele en risiko for tab og et potentielt afkast af vores investering med dem," skriver Nets' bestyrelsesformand, Stefan Goetz, i et skriftligt svar til Børsen.

Læs også: Nets pumpede penge ind i topchefers investeringer i Nets inden salg

Sådan kan gevinsten blive udløst

Ifølge en fortrolig præsentation kan de syv milliarder kroner aktiveres i gevinst, hvis det blandt andet lykkes at øge Nets' driftsresultat (ebitda) med 50 procent og nedbringe koncernens gæld frem mod slutningen af 2022.

De syv milliarder kroner er et ud af flere scenarier, som vil udløse en gevinst. I det mindst positive scenarie, står de 60 til 70 personer ifølge beregningerne til at kunne hente en samlet gevinst på 3,7 milliarder kroner.

Læs også: Nets' overskud styrtdykker med 900 millioner kroner

På basis af ejerandele står administrerende direktør, Bo Nilsson, ifølge Børsens beregninger til at kunne få mellem en og 1,9 milliarder kroner.

Bo Nilsson har investeret omkring 200 millioner kroner, mens den typiske investering har været på mellem 400.000 til 600.000 kroner, viser Børsens kortlægning.

Koncernen har ikke ønsket at stillet op til interview med Børsen.

Nets havde en omsætning i 2018 på 7,6 milliarder kroner.

Læs også: Nets-ejer klar til at købe op for milliarder af kroner - Nets skal være blandt de største

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job