Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Hvis Nets når en række vækstmål står en række chefer hos betalingsvirksomheden til en klækkelig gevinst på syv milliarder kroner. Det viser en kortlægning, foretaget af Børsen.

Artikel top billede

Syv milliarder kroner.

Nej det er ikke omsætningen hos en stor dansk virksomhed, men den gevinst, 60 til 70 udvalgte ledere og specialister er blevet stillet i udsigt, hvis den danske betalingskoncern Nets når nogle vækstmål de kommende år.

Det skriver Børsen.

Nets har indført et nyt incitamentsprogram og gennem dette har en række medarbejdere i toppen af Nets mulighed for at medinvestere i Nets.

"Som led i at sikre sammenfaldne interesser om Nets' langsigtede udvikling har vi i ejerkredsen besluttet at tilbyde en gruppe af udvalgte ledere og specialister muligheden for at medinvestere i Nets og altså både dele en risiko for tab og et potentielt afkast af vores investering med dem," skriver Nets' bestyrelsesformand, Stefan Goetz, i et skriftligt svar til Børsen.

Læs også: Nets pumpede penge ind i topchefers investeringer i Nets inden salg

Sådan kan gevinsten blive udløst

Ifølge en fortrolig præsentation kan de syv milliarder kroner aktiveres i gevinst, hvis det blandt andet lykkes at øge Nets' driftsresultat (ebitda) med 50 procent og nedbringe koncernens gæld frem mod slutningen af 2022.

De syv milliarder kroner er et ud af flere scenarier, som vil udløse en gevinst. I det mindst positive scenarie, står de 60 til 70 personer ifølge beregningerne til at kunne hente en samlet gevinst på 3,7 milliarder kroner.

Læs også: Nets' overskud styrtdykker med 900 millioner kroner

På basis af ejerandele står administrerende direktør, Bo Nilsson, ifølge Børsens beregninger til at kunne få mellem en og 1,9 milliarder kroner.

Bo Nilsson har investeret omkring 200 millioner kroner, mens den typiske investering har været på mellem 400.000 til 600.000 kroner, viser Børsens kortlægning.

Koncernen har ikke ønsket at stillet op til interview med Børsen.

Nets havde en omsætning i 2018 på 7,6 milliarder kroner.

Læs også: Nets-ejer klar til at købe op for milliarder af kroner - Nets skal være blandt de største

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,