Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei vil have en domstol til at ophæve det amerikanske forbud mod selskabets produkter, som Huawei mener er forfatningsstridigt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei mener, at det amerikanske forbud mod selskabets produkter er ulovligt.

Selskabet vil nu forsøge at få en amerikansk domstil til at ophæve forbuddet, som Huawei mener er i strid med den amerikanske forfatning.

Forbuddet blev udstedt i sommer, da den amerikanske kongres vedtog den såkaldte 2019 National Defense Authorization Act.

Det kan du læse mere om her: Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Det kan få alvorlige konsekvenser for den kinesiske kæmpe, hvis produkter idag er tæt sammenvævet med mange amerikanske producenter.

Huawei samarbejder i dag med 1.200 amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her:

Huawei har nu indleveret en begæring om, at 2019 National Defense Authorization Act bliver erklæret ugyldig som forfatningsstridig.

Forbuddet blev fornylig fulgt op af præsident Donald Trump, der placerede Huawei på den sorte liste.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huaweis juridiske chef, Song Liuping, meddeler ifølge Reuters, at Huawei er i gang med at gennemgå mulighederne for at slå tilbage mod forbuddene.

Han siger, at USA’s anvendelse af administrative beslutninger og lovgivning til at straffe et enkelt selskab ‘er en meget farlig præcedens.”

“I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder,” siger han.

Læs også:

Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S