Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei vil have en domstol til at ophæve det amerikanske forbud mod selskabets produkter, som Huawei mener er forfatningsstridigt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei mener, at det amerikanske forbud mod selskabets produkter er ulovligt.

Selskabet vil nu forsøge at få en amerikansk domstil til at ophæve forbuddet, som Huawei mener er i strid med den amerikanske forfatning.

Forbuddet blev udstedt i sommer, da den amerikanske kongres vedtog den såkaldte 2019 National Defense Authorization Act.

Det kan du læse mere om her: Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Det kan få alvorlige konsekvenser for den kinesiske kæmpe, hvis produkter idag er tæt sammenvævet med mange amerikanske producenter.

Huawei samarbejder i dag med 1.200 amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her:

Huawei har nu indleveret en begæring om, at 2019 National Defense Authorization Act bliver erklæret ugyldig som forfatningsstridig.

Forbuddet blev fornylig fulgt op af præsident Donald Trump, der placerede Huawei på den sorte liste.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huaweis juridiske chef, Song Liuping, meddeler ifølge Reuters, at Huawei er i gang med at gennemgå mulighederne for at slå tilbage mod forbuddene.

Han siger, at USA’s anvendelse af administrative beslutninger og lovgivning til at straffe et enkelt selskab ‘er en meget farlig præcedens.”

“I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder,” siger han.

Læs også:

Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice