Stort Google Cloud-nedbrud sender YouTube, Snapchat og iCloud i sort

Søndag blev Google ramt af et gigantisk nedbrud, der ramte YouTube, G Suite, Snapchat og en række af Apples cloudtjenester. Google oplyser , at selskabet iværksætter en intern undersøgelse nedbruddet.

Artikel top billede

En af verdens største cloudtjenester, Google Cloud, blev søndag ramt af et stort nedbrud, der blandt andet ramte Youtube og Google kontorpakke, G Suite.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det var dog ikke alene Googles selskab, der blev ramt. En lang række store og populære tjenester, der bruger Googles Cloud blev også sendt i sort.

Det gik blandt andet udover den populære besked-app Snapchat og en række af Apples iCloud-tjenester, der også var nede i løbet af søndagen.

Apple oplyste søndag på sin supportside, at iCloud Mail, iCloud Drive, iMessages og en række andre af selskabets tjeneste kørte langsommere end sædvanligt.

Læs også: Efter omfattende udvikling: Google Cloud nu næsten på teknologisk omgangshøjde med AWS og Microsoft Azure

Google iværksætter intern undersøgelse

Googles moderselskab Alphabet oplyste mandag klokken 02 dansk, at selskabet nu har udbedret fejlen.

Ifølge Google skyldes problemet en overbelastning af netværket i det østlige USA.

“Vi vil foretage en intern undersøgelse af problemet og foretage de nødvendige forberedelser af vores systemer, så vi kan minimere risikoen for at det sker igen. Vil vi tilvejebringe en detaljeret rapport af hændelsen, når vi er færdige med vores interne undersøgelse,“ oplyser selskabet via Google Cloud Status Dashboard.

Reuters rapporterede tidligere på året med henvisning til markedstal for fjerde kvartal 2018, at Google sidder på 8,5 procent af det globale cloudmarked, mens Micrisoft sidder på 16,8 procent og Amazon Web Services (AWS) sidder på 31,7 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S