Stort Google Cloud-nedbrud sender YouTube, Snapchat og iCloud i sort

Søndag blev Google ramt af et gigantisk nedbrud, der ramte YouTube, G Suite, Snapchat og en række af Apples cloudtjenester. Google oplyser , at selskabet iværksætter en intern undersøgelse nedbruddet.

Artikel top billede

En af verdens største cloudtjenester, Google Cloud, blev søndag ramt af et stort nedbrud, der blandt andet ramte Youtube og Google kontorpakke, G Suite.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det var dog ikke alene Googles selskab, der blev ramt. En lang række store og populære tjenester, der bruger Googles Cloud blev også sendt i sort.

Det gik blandt andet udover den populære besked-app Snapchat og en række af Apples iCloud-tjenester, der også var nede i løbet af søndagen.

Apple oplyste søndag på sin supportside, at iCloud Mail, iCloud Drive, iMessages og en række andre af selskabets tjeneste kørte langsommere end sædvanligt.

Læs også: Efter omfattende udvikling: Google Cloud nu næsten på teknologisk omgangshøjde med AWS og Microsoft Azure

Google iværksætter intern undersøgelse

Googles moderselskab Alphabet oplyste mandag klokken 02 dansk, at selskabet nu har udbedret fejlen.

Ifølge Google skyldes problemet en overbelastning af netværket i det østlige USA.

“Vi vil foretage en intern undersøgelse af problemet og foretage de nødvendige forberedelser af vores systemer, så vi kan minimere risikoen for at det sker igen. Vil vi tilvejebringe en detaljeret rapport af hændelsen, når vi er færdige med vores interne undersøgelse,“ oplyser selskabet via Google Cloud Status Dashboard.

Reuters rapporterede tidligere på året med henvisning til markedstal for fjerde kvartal 2018, at Google sidder på 8,5 procent af det globale cloudmarked, mens Micrisoft sidder på 16,8 procent og Amazon Web Services (AWS) sidder på 31,7 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S