Stort Google Cloud-nedbrud sender YouTube, Snapchat og iCloud i sort

Søndag blev Google ramt af et gigantisk nedbrud, der ramte YouTube, G Suite, Snapchat og en række af Apples cloudtjenester. Google oplyser , at selskabet iværksætter en intern undersøgelse nedbruddet.

Artikel top billede

En af verdens største cloudtjenester, Google Cloud, blev søndag ramt af et stort nedbrud, der blandt andet ramte Youtube og Google kontorpakke, G Suite.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det var dog ikke alene Googles selskab, der blev ramt. En lang række store og populære tjenester, der bruger Googles Cloud blev også sendt i sort.

Det gik blandt andet udover den populære besked-app Snapchat og en række af Apples iCloud-tjenester, der også var nede i løbet af søndagen.

Apple oplyste søndag på sin supportside, at iCloud Mail, iCloud Drive, iMessages og en række andre af selskabets tjeneste kørte langsommere end sædvanligt.

Læs også: Efter omfattende udvikling: Google Cloud nu næsten på teknologisk omgangshøjde med AWS og Microsoft Azure

Google iværksætter intern undersøgelse

Googles moderselskab Alphabet oplyste mandag klokken 02 dansk, at selskabet nu har udbedret fejlen.

Ifølge Google skyldes problemet en overbelastning af netværket i det østlige USA.

“Vi vil foretage en intern undersøgelse af problemet og foretage de nødvendige forberedelser af vores systemer, så vi kan minimere risikoen for at det sker igen. Vil vi tilvejebringe en detaljeret rapport af hændelsen, når vi er færdige med vores interne undersøgelse,“ oplyser selskabet via Google Cloud Status Dashboard.

Reuters rapporterede tidligere på året med henvisning til markedstal for fjerde kvartal 2018, at Google sidder på 8,5 procent af det globale cloudmarked, mens Micrisoft sidder på 16,8 procent og Amazon Web Services (AWS) sidder på 31,7 procent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo