Nyt Apple-produkt kan være på vej: Med dette stykke hardware glemmer du aldrig dine ejendele igen

Apple kan være på vej med et nyt hardware-produkt, der kan beskytte sig mod både tyveri og almindelig glemsomhed.

Artikel top billede

Apple kan være på vej med et nyt produkt, der kan hjælpe dig med at holde styr på dine ejendele.

For ifølge Apple-mediet 9to5mac arbejder Apple på en bluetooth-tracker i stil med dem, der i blandt andet produceret af virksomheden Tile.

De nye enheder skal angiveligt spille sammen med Apples nye app “Find My,” der blev lanceret ved Apples udviklerkonference i går.


Bruger ny app

Appen er en videreudvikling af den app, der allerede findes i dag under navnet “Find iPhone.” Men den nye app vil som noget nyt også være i stand til at identificere enheder, selvom de ikke har internetadgang. Det kan eksempelvis være en Macbook, som bliver stjålet uden at være tilkoblet et wifi-netværk.

I det tilfælde vil Macbooken løbende udsende et bluetooth-signal, der kan identificeres af andre Apple-enheder, som befinder sig i nærheden og som efterfølgende kan sende signalet videre.

Den kommende bluetooth-tracker skal således via den nye ap kunne spore tasker, nøgler eller andre ejendele.

Ifølge 9to5mac vil det både gør det muligt at spore glemte ejendele, men det vil også kunne forhindre folk i at glemme deres ejendel ved at give en advarsel, hvis brugeren bevæger sig for langt væk en ejendel.

Mystisk kodenavn

Trackeren går internt under navnet B389, skriver 9to5mac. I den første beta-udgave af iOS 13, som blev frigivet mandag aften er der i koden desuden en henvisning til et produkt med navnet Tag 1,1,” som ifølge 9to5mac sandsynligvis er en henvisning til bluetooth-trackeren.

Det vides ikke, hvornår det nye produkt vil blive præsenteret. Men det ventes, at Apple vil holde sin næste produktpræsentation til september, hvor det selskabet traditionen tro vil præsentere den næste generation af iPhonen.

Læs også: Apples nye styresystem er ude: Nu skal iPad’en tages seriøst

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics