Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Det amerikanske forbud mod Huawei kan i sidste ende blive en kæmpetrussel mod USA, lyder det fra Google, der er stærkt bekymret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske forbud mod kinesiske Huawei kan i sidste ende blive en alvorlig sikkerheds-trussel mod netop USA.

Sådan lyder advarslen fra Google til den amerikanske regering, skriver Financial Times.

Google opfordrer til, at USA ikke fortsætter med at indføre handels-restriktioner mod Huawei.

Det sker efter, at den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen for nogle uger indførte en regel om, at amerikanske selskaber kun må anvende produkter fra eller sælge produkter til Huawei, hvis de får særlig tilladelse.

Det gælder blandt andet Android, som leveres af Google.

Det kan du læse mere om her: Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Google er især bekymret over udsigten til, at selskabet ikke vil kunne opdatere Android på Huaweis smartphones, men at Huawei på grund af forbuddet alene vil kunne anvende den mest simple udgave af Android.

Det vil nemlig kunne få Huawei til at udvikle sit eget styresystem til smartphones. Og det kan blive et kæmpeproblem, lyder det fra Google.

En Huawei-modificeret udgave af Android vil nemlig være uden for amerikansk kontrol og vil eksempelvis være meget nemmere at hacke, lyder det fra Google.

“Ifølge Google risikerer USA på grund af forbuddet at anspore til, at der skabes to typer Android-styresystemer: En original og en hybrid. Og hybridden vil sandsynligvis have flere bugs end Googles egen og vil dermed forøge risikoen for at blive hacket - ikke mindst af Kina,” lyder det fra en en kilde i Financial Times.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S