Store tech-firmaer forbyder ansatte at drøfte teknologi med Huawei: Kan ramme 5G-udviklingen

Flere af verdens store tech-firmaer forbyder medarbejderne at drøfte teknologi med Huawei-folk. Det kan få konsekvenser for hele 5G-udrulningen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række af verdens store tech-firmaer vil ikke have, at deres medarbejdere fremover drøfter teknologi med Huawei-ansatte.

De har nu forbudt medarbejderne at diskutere detaljer af enhver art om teknologi, standarder og lignende med Huawei-folk, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Forbuddet gælder for ansatte i blandt andet chipproducenterne Intel og Qualcomm samt i sydkoreanske LG, og det kommer i kølvandet på præsident Donald Trumps blacklisting af Huawei i forrige uge.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Verdens største

Huawei er verdens næststørste smartphone-producent efter Samsung og den største leverandør af netværksudstyr i verden.

I det internationale tech-miljø pågår der typisk løbende drøftelser mellem de store spillere, der løbende udveksler og drøfter planer, roadmaps, standarder og teknologisk innovation med hinanden.

Det gælder ikke mindst med Huawei, der som verdens største leverandør af netværksudstyr spiller en vigtig rolle i hele mobil-verdenen - herunder udrulningen af 5G, som er lige på trapperne.

Kan bremse udrulningen

Ifølge Reuters kan de store tech-selskabers restriktioner få konsekvenser for udrulningen af 5G.

Flere frygter, at restriktionerne kan ramme det ellers langvarige samarbejde mellem ingeniører fra forskellige firmaer, som er nødvendigt, for at få telefoner og netværk til at spille sammen globalt.

“Det her [den store ‘techkrig’ mellem USA og Kina, red] kan skubbe alle spillerne over i hver deres hjørne. Men vi har brug for samarbejde for at kunne nå frem til 5g. Det bør være et globalt marked,” siger en anonym kilde til nyhedsbureauet.

Læs også:

Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank