Amazon er til klar at sælge ansigtskendelses-teknologi til den amerikanske stat: “Vi vil tjene enhver afdeling af regeringen, der følger loven”

På trods af kritik fra flere kanter, så har Amazon ingen kvaler ved at sende ansigtsgenkendelsesteknologi til den amerikanske stat.

Artikel top billede

Microsoft har tidligere afslået at give amerikanske myndigheder adgang til selskabets teknologi til ansigtsgenkendelse.

Men hos konkurrenten Amazon slår Andy Jassy, der er chef for Amazons cloudtjeneste AWS, ifølge nyhedsbureauet Reuters fast, at Amazon agter at samarbejde med enhver del af den amerikanske regering såfremt den overholder loven.

“Vi vil tjene den amerikanske regering, men regeringen skal også bruge teknologien ansvarligt,” siger Anddy Jassy ifølge Reuters til tech-konferencen Code Conference.

Her sagde han desuden:

“Vi vil tjene enhver afdeling af regeringen, der følger loven.”

Kritik fra aktionærerne

Amazon har tidligere på året været under hård kritik fra borgerettighedsaktivister, politikere og selskabets egne aktionærer, der har plæderet for, at Amazon skulle stoppe med at sælge teknologien, der har navnet Amazon Rekognitiom, til statslige myndigheder.

Læs også: San Francisco forbyder myndigheder at bruge ansigtsgenkendelse

Tidligere på foråret valgte bystyret i San Francisco desuden at forbyde byens politi at benytte sig af ansigtsgenkendelsesteknologi.

I den forbindelse sagde Matt Cagle, der er en amerikansk advokat advokat med speciale i borgerrettigheder, til New York Times, at ansigtsgenkendelse giver regeringer og myndigheder en hidtil uset grad mulighed for at tracke borgerne i store dele af deres liv.

“Og det er uforeneligt med et sundt demokrati, “ sagde han til avisen

Microsoft sagde nej

Som nævnt i indledningen har Amazons konkurrent Microsoft desuden tidligere afvist at sælge selskabets teknologi til en amerikanske myndighed.

Det drejede sig om en politimyndighed i den amerikanske stat Californien, der ønskede at anvende teknologien i politibiler og i betjentenes kropsbårne kameraer.

Microsoft forklarede beslutningen med, at teknologien ikke er lige god til at genkende alle typer ansigter, fordi teknologien primært er blevet trænet via billeder af hvide mænd.

Derfor begår teknologien flere fejl, når den skal identificere kvinder eller personer der tilhører etniske minoriteter, og derfor vil brug af teknologien kunne føre til diskrimination, hvor politiet i større omfang stopper kvinder og minoriteter.

Læs også: Microsoft med opsigtsvækkende opråb til politikerne: Ønsker regulering af ansigtsgenkendelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S