Microsoft med opsigtsvækkende opråb til politikerne: Ønsker regulering af ansigtsgenkendelse

Microsoft president, Brad Smith, beder den amerikanske regering om at skride ind og indføre regler for ansigtsgenkendelse i et bemærkelsesværdigt opråb på teknologigigantens hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det er sjældent, at de globale teknologimastodonter ligefrem beder om blive reguleret, men det er ikke desto mindre, hvad Microsoft president, Brad Smith, opfordrer de amerikanske politikere til.

Den bemærkelsesværdige efterlysning af særlige regler for brug af ansigtsgenkendelse kommer på Microsofts egen blog.

Her henviser Microsoft-presidenten blandt andet til George Orwell-klassikeren '1984' for at udtrykke sine bekymringer.

"Forestil jer, at butikkerne i shoppingcentre bruger ansigtskendelse til at dele informationer med hinanden om, hvilke produkter I kigger på og køber uden at spørge jer først. Det har længe været tilfældet i science fiction-genren og populære film som Minority Report, Enemy of The State og 1984, men nu er det tæt på at blive virkelighed," skriver Brad Smith på Microsoft-bloggen.

Læs også: Amazons ansigtsgenkendelse udråbte ved en fejl amerikanske politikere som forbrydere

Beder Kongressen om hjælp

Microsoft-bossen har endda dedikeret et helt afsnit under navnet "nødvendigheden af statslig regulering" på sin blog, hvor han specifikt beder politikerne i Kongressen om at gribe ind og lave regler for ansigtsgenkendelse.

"Vi lever i en nation af love, og regeringen er nødt til at spille en vigtig rolle i reguleringen afansigtsgenkendelsesteknologien. Som et generelt princip er det mere fornuftigt at spørge den valgte regering om at regulere selskaber end at spørge tilfældige virksomheder om at regulere regeringen," skriver Brad Smith i blogposten.

Det er langt fra første gang, at Microsoft markerer sig med skarpe holdninger til ansigtsgenkendelse.

Det kan du læse mere om her: Microsoft- og Amazon-ansatte i åben protest: Stop skrupelløs brug af ansigtsgenkendelse

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S