Lars Seiers hotelportal klager til EU over internationale giganters 'ulovlige prisaftaler'

Danske Nustay går direkte til angreb på de internationale hotelgiganter Expedia.com og Booking.com. Nustay, der blandt andet har Lars Seier Christensen i ejerkredsen, har klaget til EU-Kommissionen. Dermed lander sagen i første omgang på EU's danske konkurrencekommissær Margrethe Vestagers bord.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Den danske hotelplatform Nustay, der blandt andet har Saxo Bank-milliardæren Lars Seier Christensen og Pointshop-rigmanden Magnus Kjøller i ejerkredsen, har klaget til EU-Kommissionen over onlineportalerne Expedia.com og Booking.com.

Nærmere bestemt har Nustay indsendt en klage over selskabet EAN.com LP, der står bag Expedia og Booking Holdings, som er virksomheden bag Booking.com.

Årsagen er, at Nustay mener, at Expedia.com og Booking.com, der tilsammen sidder på 93 procent af markedet, udnytter deres dominerende position til at presse hotellerne til at lave ulovlige prisaftaler.

Det skriver Børsen.

"Expedia og Booking.com siger til hotellerne, at de skal hjælpe med at få Nustay til at holde op med at tilbyde billigere priser, og hvis de ikke gør det, så straffer de decideret hotellerne," siger Lone Fønss Schrøder, Nustays bestyrelsesformand, der også har bestredet lignende poster for Volvo, Saxo og Ikea, til avisen.

Læs også: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Vestager skal muligvis se på sagen

Nustay, der har danske Mathias Lundø Nielsen i spidsen, blev etableret i 2014.

Forretningsmodellen er, at man som bruger skal oprette en profil på portalen, men til gengæld vil brugeren i de fleste tilfælde kunne finde et hotelværelse billigere end på de etablerede hotelportaler.

Læs også: Anders Fogh Rasmussen bliver rådgiver for Saxo Bank-milliardærs blockchain-satsning

Men ifølge Nustays klage forsøger Expedia.com og Booking.com at begrænse konkurrencen ved at true de hoteller, der er billigere hos Nustay, til enten at trække sig fra platformen eller sætte priserne op til samme niveau som hos Booking.com og Expedia.com.

Sagen lander på EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestagers bord.

Det er endnu uvist om Margrethe Vestagerfortsætter i embeddet.

Margrethe Vestager (R) har ikke været bleg for at udskrive store bøder til internationale teknologigiganter.

Det kan du læse mere om her: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job